Sponsorlu Bağlantılar

Bozuk ram nasıl anlaşılır

608 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda arızalı ram nasıl anlaşılır, nasıl tespit edilir konusunda bu yazımızda sizlere püf noktalarını vermeye çalışacağız.

Bilgisayarımızın olmazsa olmazlarından en çok kullanılan donanım birimlerinden biri olan Ram Bellek ayrıca bilgisayarın performansını da doğrudan etkilemektedir. Sürekli iş yükü, bilgisayarın devamlı açık olması ve diğer etkenler nedeniyle bu donanım parçaları zamanla arıya geçebilmektedir.

Bizimde bu konumuzda Bozulmuş ram nasıl anlaşılır, bozuk olup olmadığını nasıl tespit ederiz bununla ilgili siz takipçilerimize püf noktası sunacağız.

Zamanla kullanılan ve her geçen gün eskiyen ram bozulmaya, arı vermeye yüz tutmaktadır. Kasada takılı ram bozuk mu?

BOZUK RAM NASIL TESPİT EDİLİR

Arızalı ram sistemde bazı hissedilir ve gözle görülür hatalara sebebiyet vermektedir. Bunların en belirgin özellikleri şunlardır.

  • Bilgisayarda performans düşücü ( Diğer donanımlarda buna etken edebileceğini unutmayınız işlemci, ekran kartı vs. )
  • Sık sık mavi ekran hataları
  • Bilgisayarda donmalar çoklu program çalıştırdığınızda takılma, donmalar bunlar en belirgin sebepleridir.
  • Ekran kartını bilgisayarınız tanımaz. Bilgisayarın açılışında bip sesini duymadığınızda ekran kartınız sorunludur veya ram belleğiniz arızalı olduğunda yükleme yapmayacağı için ram arızalıdır.
  • Açılış da arızalı ram nedeniyle sistem dosyaları yüklenemediği için dosyalarınızın bozulma ihtimali de yüksek olacağı için bilgisayar açılmayabilir.

Yukarıda Bozuk ram için en belirgin nedenleri arasındadır. Arızalı ram olduğunda artık sık sık başınız ağrıyacak bu denenle arızalı ram tespiti etmek gerekebilir şimdi arızalı rami bulma yöntemlerini sizlere anlatacağız.

BOZUK RAM TESPİTİ

Bilgisayarda takılı olan hangi ramin bozuk olduğunu bulabilmek için en hızlı bir şekilde fiziksel olarak tespit etmek için;

  • Bilgisayar kasasının içini açarak içinde birden fazla ramleri çıkartınız ve teker teker takarak bilgisayarın yeniden başlatarak arızalı olan rami bulunuz. Arızalı ram bilgisayarın açılışında veya açılıştan sonra takılmalara, donmalara neden olacak veya mavi ekran hatası verecektir.

Not: Ramleri yerinden çıkartırken elektrik akımını kesiniz. Öyle çıkartınız bilgisayar çalışırken çıkarmak maddi hasarlara yol açabilir.

Böylece sıkıntılı ram bilgisayarınızda tespitini fiziksel olarak bulabilirsiniz.

  • Hatalı ram tespiti için memtest86 programı kullanarak hataları bulabilirsiniz. Bunun için internetten nasıl kullanılır araştırabilirsiniz.

 

Yukarıda verdiğimiz iki farklı yöntemle arızalı ram tespiti yapılabilir. Bazen hatalı ram tespiti için yukarıda yapabilirsiniz ama ram tam yerine oturmadığında da sorunlara neden olabilir.

Bunun için ramleri yerinden çıkarın slotlara takılan yerleri silgiyle silin ve yerine klik sesi gelince kadar bastırın ve yuvasına oturdun.

Bu konumuzda Pc de hatalı ram tespiti nasıl yapılır, nasıl tespit edilir, bulunur konusunda bilgilendirme yapmaya çalıştık.

TAVSİYE VİDEO;

Konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden sorularınızı gönderebilir veya genel sorularınız için bilgisayarcıya soru sor sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın