Sponsorlu Bağlantılar

Bir sitenin rss adresini bulmak

3.901 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar bu konumuzda web sitenin rss adresini bulma konusunda sizlere yardımcı olmak için bu konuyu yazmaya karar verdik. Bu konumuz da ilk önce RSS nedir? ne işe yarar ve sitenin rss adresi öğrenme konusunda destek vermeye çalışacağız.

RSS Nedir?

Genel olarak haber sitelerinde, blog sayfalarında, podcastler, teknoloji siteleri tarafından kullanılan yeni eklenen içeriklerin takipçilere haber vermeleri için web sayfa bildirisi diyebiliriz.

Yani bir web site içeri paylaşımından haberdar olmak yeni konuları takip etmek isterseniz rss kullanımından yararlanabilirsiniz.

Real Simple Syndication kelimesinin baş harflerini almaktadır. İçerik besleme yönetimi olarak söylemek diyebiliriz. Konularını takip edeceğiniz web sitelerin rss adreslerini öğrenmek suretiyle o sitenin konu paylaşımını anlık haberdar olmanızı sağlamaktadır.

Sitenin RSS adresi nasıl bulunur?

İçerik paylaşımlarını takip edeceğiniz bir sitenin rss url adresini bulmak için ne yapılır? Nasıl bulunur? Hemen bununla ilgili anlatıma geçelim.

  • web tarayıcı adresine siteismi.com/rss/ şeklinde yazarak o siteye ait rss link adresini bulmak çok kolaydır.
  • com/rss/ olarak tarayıcıya yazdığınızda rss adresi olarak tarayıcıda https://ademocut.com/feed/ olarak görünecektir.
  • Eğer bir sitenin yorumlar kısmına abone olacaksanız o zaman com/comments/feed şeklinde abone olabilirsiniz.

rss adresi bulma bu kadar basittir. Peki rss adresini öğrendik ve sitenin içerik bildirimlerini, içerik paylaşımlarını nasıl ve nereden takip edeceğiz.

Bunun için üçüncü parti yazılımlara ihtiyaç duyulacaktır. Ben rss içerik paylaşımını Microsoft Office Outlook üzerinden takip etmektedir. Bu ücretli bir Microsoft ürünü olduğu için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz diğer yazılım olarak FeedReader okuyucuları ile ücretsiz bir şekilde site içeriklerini eklemek suretiyle takip edebilirsiniz.

Outlook’a Yeni Rss Nasıl Eklenir?

Sol panelde gelen maillerin olduğu alanda “Yeni RSS Akışı Ekle… yazan kısma bastığınız da rss adresi bulma için aldığınız url adresini bu alana ekleyeceğiz.

Rss adresi ekleme için pencereye link adresini yapıştırdığınız da rss ekleme işini başarılı bir şekide gerçekleştirmiş oluyoruz. Bu işlem sonucunda artık içeriği takip edeceğiniz siteleri takip etmek artık bu işlemle çok kolay olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın