Sponsorlu Bağlantılar

Bilinçli bilgisayar kullanımı

62 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda bilinçli bilgisayar nasıl kullanılır konusunda birkaç öneride biz vermeye çalışacağız. Günümüz teknoloji çağında her şeyi cebimize sığdırdık, Mobil internet sayesinde cep telefonu ve taşınabilir cihazlardan her şeyi yapabilmemiz mümkündür.

Şubesiz bankacılık, online bilet alımına kadar tutunda artık net üzerinden arkadaşlıklar bile kurmaktayız. Hal böyle olunca iyi bir bilgisayar kullanıcısı, telefon kullanıcısı olmamızın yanında bu cihazları da bilinçli bilgisayar kullanmak gerekmektedir.

Bu yazımızda neler yapabiliriz, kısa başlıklar ile önemli ipuçları verebiliriz. Bu verdiğimiz noktalara dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

BİLİNÇLİ BİLGİSAYAR KULLANIMI

Bu konuyu aslında ebeveynler ve çocuklar olarak ayırmakta fayda vardır. Bunun için anne, baba, yetişkinler için ve çocukları için ayrıca ayrılabilir.

 

ÇOCUKLAR İÇİN;

Güvenli internet kullanımı için bilgisayar başında çocuklarınızla birlikte vakit geçiriniz. Çocuklarınız için bilgisayar kullanımını belirli saatlere göre sınırlandırın.

Gerektiğinde Ebeveyn filtreleme kullanın bunun için internet altyapısı sağlayıcıları çocuklar için internet kullanımı filtreleyen özellikler sunmaktadır.

Çocuklarınızla birlikte hangi sitelere girilebileceğini, hangi sitelerde oyunlar, hikâyeler veya derslerin çalışabileceğini birlikte kararlaştırabilirsiniz.

Çocuklarınızın hangi sitelerde gezdiğini izleyiniz. Bunun için tarayıcılarınızın history özelliği kullanarak hangi siteleri açtığını sürekli olarak kontrol altında tutunuz.

İnternette sosyal ağ kullanımı için hesap açtıysanız bunun tamamen yönetimini siz kontrol ediniz. Çocuklarınıza bu ağlarda herhangi bilgi paylaşımı ve fotoğraflarını kimseyle paylaşmamaları gerektiğini belirtiniz.

Bilinçli bir bilgisayar kullanıcısı olmaları için gerekli nasihatlar veriniz. İnternette saldırgan olmamalarını her istenilen şeyi yazamayacaklarını bunları belirtiniz.

Ayrıca bilgisayarın ortak bir odada olmasına dikkat ediniz. Böylece kontrol etmeniz daha kolay olacaktır.

Yazıları sürekli büyük harflerle yazmamalarını, karşısındaki kişilerinde insan olduklarını kırıcı, küfür edici kelimelerden kaçınmalarını hatırlatınız.

Şifrelerinizi kimselerle paylaşılmayacağını belirtiniz.

Ayrıca karşınızdaki kişilerin sizinle yaşıt olmayacaklarını temkinli olmaları hakkında bilgiler veriniz. Bunları çocuklarınıza arkadaş diliyle anlatarak hafızalara yerleşmesini sağlayınız.

Bunun dışında ebeveyn kullanıcıların da yapması gerekenlerin olduğunu hatırlatmak gerekecektir. Çocuklarınıza yönelik neler yapılması gerektiğini kısaca paylaştık. Şimdi anne ve babaların neler yapması gereceği hakkında bilgi verelim.

BİLİNÇLİ BİLGİSAYAR KULLANIMI NASIL OLMALIDIR

Her evde olmazlardan biri haline gelen internette bilinçli bir bilgisayar kullanıcısı olması için bazı kuralları yerine getirmeniz gerekecektir.

Çocuklarınıza iyi bir örnek olmak için bilgisayar kullanımı için günlük bilgisayar kullanımını sınırlandırınız. Unutmayın çocuklarınız sizden ne görürse onu işler.

Bilgisayarı kötü amaçlar için kullanmayınız. Korsan yayınlar, bilgi hırsızlığı ve diğer illegal işlerden uzak durunuz. Unutmayın hem para cezası hem de hapis cezası vardır.

Çocuklarınızın internette hangi sitelere girdiğinden, neler yaptığınızdan siz sorumlusunuz. Bu nedenle çocuklarınızı kontrol altında tutmak da göreviniz olduğunu unutmayın. Çocuklarınızı kontrol altında tutunuz.

Yukarıda uzun uzun anlatmak yerine kısaca neler yapabilirsiniz. Bunlardan bahsederek bilinçli bilgisayar kullanıcısı için neler yapılabilir bunu sizlere kendimizce tavsiye ettik. Bu verdiğimiz örnekler tamamen bireylerin kullanımına göre değişebilir, çeşitlenebilir.

İhtiyaçlar sebebiyle kendinizi neler yapılabilir buna kendiniz karar verebilirsiniz. Konumuzla ilgili olarak sizin katkılarınız için sayfamızın altınıza yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın