Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarda takılı SSD yoksa HDD mi nasıl anlarız?

5.264 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarda veri depolama olarak kullanılan kapasitesi harddisk gigabyte ile belirtilen depolama alanı sabit diskler günümüzde artık yazma ve okuma olarak yerini SSD disklere devretmektedir. SSD ( Solid State Drive ) diskler diğer HDD sürücülere göre daha pahalı olmasına rağmen bilgisayarda performans isteyenler için olmazsa olmazlardandır. 

ikinci el aldığınız bir bilgisayar veya mağazadan aldığınız bir bilgisayarda harddisk olarak hangi diski kullanıyorsunuz hdd mi yoksa ssd disk mi takılı? bunu nasıl öğrenirim? sorularına cevap vermeye çalışacağız.

ssd mi yoksa hdd mi takılı nasıl anlaşılır?

masaüstü pc, ultrabook, netbook veya laptop bilgisayarda kullanılan ssd mi hdd mi nasıl anlarım sorununa ilk önce bakma ile anlayabilirsiniz, bilgisayarda takılı hdd ( sabit diskler ) 3,5 inç masaüstü bilgisayarda kullanılmaktadır. 

 

masaüstü bilgisayar kullanıyorsa burada takılı harddisk 3.5 inç yapıya sahip olduğu için ilk bakışta diğerlerine göre farklılık gösterecektir. standart bir yapıya sahip oldukları için marka veya modeline göre harddisk boyutları aynıdır.

yukarıda örnekte olduğu gibi 3.5 inç ile 2.5 inç bilgisayarlarda boyut farkları gözlemlenmektedir. laptop pc’de bu disk alanı 2.5 inç olmaktadır. Fakat görünüm olarak 3.5 inç olarak küçültülmüş şekli ile aynıdır. SSD diskler görünüm olarak nasıldır? bunlarda aynen 2.5 inç boyuta sahiptir. 

yukarıda örnek resimde ssd disk görünümü görülmektedir. Bu diskler kapasite ne kadar fazla olursa fiyat aralığı oldukça yüksektir. 60 GB bir kapasite bir disk 250 TL civarındadır. HDD diskler 1 TB bu civarda olabilir bu nedenle arada fiyat farkı yüksektir. Burada demek istediğim 320 GB üstü bayağı maliyetli olacağı için normal bir kullanıcı bunu takmaya pek göz önüne almayacağını düşünüyorum.

yeni başlayanlar için program kullanarak ssd veya hdd olup olmadığını anlamak için “https://www.piriform.com/speccy/download/standard” adresi üzerinden indireceğiniz program sayesinde bunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. STORAGE yazan kısımda disk özellikleri yazmaktadır. Disk sonunda SSD yazarsa bilgisayarda kullandığınız sabit disk “SSD” olduğunu belirleyebilirsiniz. Bu ana belirleyici temel özellikleri ile ayırt edebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın