Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar yorgunluğu ile nasıl başa çıkılır

4.543 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda bilgisayar yorgunluğu ile başa çıkma konusunda sizlere birkaç tavsiyelerimiz olacaktır. Şahsım günümün 10 ~ 12 saatini bilgisayar başında geçirmektedir. Bu günümüzde masa başında muhasebeci, bilgisayarcı, büro elemanı, memur veya diğer önünde bilgisayarı olan oyun tutkunları içinde geçerli olmak üzere yorgunluk yapmaktadır.

Bilgisayara fazla bakmak göz ağrısı, boyun ağrısı, baş ağrısı olmak üzere kendi göstererek bu ilerleyen günün sonunda yorgunluk ile tamamen kendi belli etmektedir.

Bu yazımızda sizlere bilgisayar yorgunluğu nasıl geçer bunu insanların iş yorgunluğu ile uyarlayarak birkaç tavsiye de biz vereceğiz.

BİLGİSAYAR YORGUNLUĞU NASIL GEÇER

Tüm gün bilgisayar başında geçiren kullanıcılar biraz da kendine vakit ayırmalıdır. Bu bizim ilk tavsiyemizdir. Çünkü öyle bir hal alıyor ki şunu da yapıyım, bunu da yapıyım derken kendi şahsi bakımlarını bile yapamıyor, vakit ayıramıyor.

  • TAVSİYE;

Bilgisayar başında çalışırken 30 dakika ile 60 dakika arasında kendinize molalar veriniz. Gözlerinizi, ellerinizi, kaslarınızı dinlendirin ve eksersiz yapmayı unutmayın bu iyi gelecektir. Bilgisayar yorgunluğuna iyi gelen boyun eksersizleri sizi dinlendirecektir.

  • TAVSİYE;

Temiz hava alarak ciğerlerinize bol bol temiz hava çekiniz. Bu hareket beyine iyi gelecek ve zinde tutacaktır. Gün ışığı, temiz hava oldukça iyi gelecektir. İş yerinde panjurları, camları açın evinizde perdeleri çekin ve kendinizi gün ışığına bırakın.

  • TAVSİYE;

Benim sürekli yaptığım ve beyin yorgunluğu için iyi gelen Canlı ve Enerji veren müzikler dinleyin. Kendinize iyi gelecek ruhu okşayacak müzikler sizi dinlendirecektir. Arka planda, fonda mutlaka size keyif verici parçalar açarak dinlendirin.

Ben genelde Televizyon karşısında çalışmayı seviyorum hem arka planda sesler geliyor hem de bazen göz ucumla Tv bakarak göz hareketleri yapıyorum tercihim “Belgeseller” oluyor. Bunu size en iyi gelecek şekilde siz seçeceksiniz.

  • TAVSİYE;

Bilgisayar karşısında kendinize iyi gelecek bilgisayar yorgunluğu önleyici en iyi hareketlerden biride “gözleri dinlendirme” sürekli bilgisayara bakmak göz sağlığı için tehlikelidir. Bu nedenle 30 dakika bir gözlerinizi dinlendirin ve gözlerinizi dairesel hareketlerle eksersiz yaptırın.

Bilgisayar başında 10 dakika da bir ileride bulunan bir uç noktaya bakarak dikkatinizi dağıtın. Ara ara gözlerinizi kırpın bu göz kuruluğuna da iyi gelecektir.

Önceki konularımızda bilgisayar da gözlerin ağrımaması için çözünürlük ayarlarını yapılandırın. Bu aşağıda konumuzda takip edebilirsiniz.

Tavsiye Yazı; bilgisayar çözünürlük ayarı nasıl yapılır

  • TAVSİYE;

 En önemli konulardan biride bilgisayar karşısında nasıl oturacağız? Bilgisayar karşınız da ve sizin oturuş şekliniz önemlidir.

 Kulaklarınızda omuzlarınız aynı olması gerekiyormuş fakat en iyi oturuş omuzlar dik olmalıdır, mümkünse ekranın altında kalın bir cisim koyarak gözlerinizle aynı hizaya getirin yoksa sürekli aşağı bakmak boyu ağrısına, boyun eğriliğine sebep olabilir.

Boynunuzu sağa yola, öne arkaya dairesel hareketler yaptırarak rahatladın. Ayaklarınızı yere düz şekilde basınız.

  • TAVSİYE;

Bilgisayar başında yanınızda mutlaka bir içecek olsun, genel de su olmasına dikkat edin yani bol bol su içmeniz gerekir. Bilgisayar başında bol su içmek vücut için önemlidir. Aşırı su kaybından dolayı vücut yorgun düşebilir.  Dehidrasyon yorgunluğu adı da verilmektedir. Bu nedenle su tüketimi fazla olsun.

  • TAVSİYE;

Bilgisayar ekranı parlaklığına dikkat ediniz gözünü alacağı gibi gözde kuruluk ve yorgunluk yapabilir. Bu nedenle bilgisayarın ekran parlaklığı ayarlayın. Mümkünse arka planı siyah veya yeşil tonlarda ayarlayın.

Yukarıda bilgisayar yorgunluğu konusunda iyi gelecek püf noktalarını vermeye çalıştık. Zamanınız çoğunu bilgisayar başında geçiriyorsanız yukarı da tavsiye niteliğindeki konularımızı dikkate alınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bilgisayar yorgunluğu ile nasıl başa çıkılır (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın