Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar Nedir

515 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar Nedir ?

İstediğimiz Zaman Veri girişi yaptığımız ve istediğimiz zaman bu verileri geri çağırdığımız  Aritmetik ve mantıksal işlem yapabilmemizi sağlıyan donanım bileşenlerinin ve bunun üzerine kurulu işletim sisteminin tamamına BİLGİSAYAR denir.

Bilgisayarın çalışma prensibini 4 ana başlık altında topluya biliriz.

1- Bilginin Girişi  2 – Bilginin Saklanması 3 -Bilginin işlenmesi 4 – Bilginin çıkışı olarak topluyabiliriz.

1-Bilginin Girişi ;

Elimizdeki girilmesi gerek verileri Klavye, Mouse , scanner  gibi çevresel donanımları kullanarak girişinin sağlanması .

2- Bilginin Saklanması ;

Mevcut Girişi olan Verilerin Kalıcı yada geçici olarak Harddisk – cd , Usb aygıtlarına kayıt edilmesidir, bu bilgiler istenildiği zaman geri çağrılır veya silinebilir.

3- Bilginin işlenmesi ;

Bilginin işlenmesi Bilgisayarın Beyni olan İşlemciler Yani CPU lar tarafından sağlanır , Veri işlemi  Verilen kayıtlı olduğu Harddisklerden alınıp işlemcilerde işlenerek istenilen şekilde Veri çıkışı olarak mönitor yada yazılarla aktarılır.

4-Bilginin Çıkışı ;

Bilgi çıkışı ise İşlemci tarafından harddiskden çekilen bilgilerin işlemciler tarafından işlenip çıkış üniteri tarafından sunuma hazırlanmasıdır çıkış üniteleri nedir dersek Mönitor , Yazıcı , Fax vs gibi bilgi veren aygıtlardır.

Bilgisayarın Veri girişi ,veri saklama üniteleri , işelmciler , bilgi çıkış üniteleri Bilgisayar Bileşenleri konusunda işlenecektir.

Adem ÖCÜT ( MCP – MCSA )

 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın