Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar klavyesinde ® yuvarlak içinde R işareti nasıl yapılır

7.597 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda yuvarlak içinde R harfi işareti klavyede nasıl yapılır bunu makalemizde sizlerle paylaşacağız.

Aslında ® işareti yapmak oldukça kolaydır. Kopyala ve Yapıştır ile istenilen word, excel veya metin belgesinde kullanabilirsiniz. Bizim amacımız buradan kopyala yapıştır dışında diğer yöntemle de nasıl yapılır? Bunu sizlerle paylaşmak olacaktır.

Asıl konumuz olan çember içinde r harfi simgesini oluşturmak fakat konumuza başlamadan öncede ® işareti nedir bununla ilgili kısa bilgi verdikten sonra bilgisayar klavyesinde nasıl yapılmış bunu irdeleyeceğiz.

® NE DEMEK

Kısaca özetlemek gerekirse yaptığınız grafik işlerinde, tasarımlarda, işlerinizde bu işlerin kayıt altına alınması gerektiği ve bu kayıtlı olduğunu temsil eden özel işarettir. Diğer adıyla TESCİLLİ MARKA olarak da anlam içermektedir.

Ulusal bir marka tescili tarafından bu işlemler yapılmaktadır. Kısaca ® nedir, ne işe yarar, anlamı nedir konusunda bilgi vermeye çalıştık. Şimdi geldik bu özel işaretin nasıl yapıldığına bununla ilgili olarak hemen aşağıda konumuzu inceleyebilirsiniz.

KLAVYEDE ® SEMBOLÜ NASIL YAPILIR?

Bilgisayar klavyesinde sıklıkla kullanılan özel karakterler klavyede yerini aldıkları için bunları yapmak oldukça kolaydır. Fakat klavyede olmayan özel işaretler nasıl yapılır? Bunun için sizlere kullandığımız teknikleri aşağıda vermeye çalışacağız.

Bunlar Ascii kod tablosu ve karakter eşlem tablosu kullanarak ® sembolü yapmaya çalışacağız.

ASCİİ KOD TABLOSU

Gözle görünen bir tablo yoktur. Bu tablo bilgisayarın anakartı üzerinden bulunan bios üzerinde silinemeyen hafızasında her karakterin birer temsil ettiği rakamlardan oluşmaktadır.

Daire içinde r harfi yapmak için klavyemizde ALT tuşu + 0174 rakamlarının karşılığıdır. ALT tuşuna basılı tutarak 0, 1, 7, 4 rakamlarını tuşlayın ve ALT tuşuna basmayı bıraktığınızda size ® simgesi belirecektir.

Daha detaylı olarak Ascii kod tablosu inceleyebilir ve diğer özel karakteri bu tablodan yapabilirsiniz. Şimdi geldi bu özel simgenin “karakter eşlem tablosu” ile yapmaya.

KARAKTER EŞLEM TABLOSU

Daire içinde r harfi veya diğer adıyla Registered Trademark sembolünü yapmaya geldi. Bu karakter eşlem tablosunu etkinleştirmek, açmak için;

  • Başlat menü
  • Donatılar
  • Karakter eşlem tablosu

Bu şekilde arama penceresine de yazarak açabilir veya Win+R tuşlarına birlikte basarak çalıştır penceresine “charmapkomutunu yazarak da “karakter eşlem tablosunu açabilirsiniz.

Yuvarlak içerisinde r harfi yapmak için karakter eşlem tablosunu açtık ve karşınıza yukarıda örnek resimde olduğu bir tablo açıldı.

Tescilli marka işareti, Registered simgesi olan ® Simgesi için Unicode karşılığı U+00AE dir. Bu kodu Unicode’a git yazan yere 00AE olarak arama yerine yazdığınızda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bu alandan Seç > Kopyala ile istenilen alana Microsoft Office Excel, Word, Metin Belgesine yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Böylece Windows işletim sisteminde bu özel karakteri kolaylıkla yukarıda anlatılan şekilde yapabilirsiniz.

REGİSTER İŞARETİ

Yukarıda Tescillenmiş Marka işareti olan ® işareti yapmayı sizlere anlattık. Bunun dışında ben bunları yapamam diyenler için aşağıda yerden kopyalamak suretiyle istenilen yerde kullanabilirsiniz.

®

Bu konumuzda yuvarlak içinde r işareti nasıl yapılır tarzında anlatım ile sizlere destek vermeye çalıştık. Konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

ETİKETLER;

Register ®, Yuvarlak içinde r harfi, yuvarlak içinde r simgesi, yuvarlak içinde r sembolü, daire içinde r harfi, daire içinde r işareti, daire içinde r simgesi, daire içinde r sembolü

® işareti, ® simgesi, ® sembolü, ® ne demek, ® nedir, ® anlamı, ® işareti ne demek, ® ne anlama gelir, ® işareti nedir, ® symbol meaning, ® ascii code, Klavyede ® işareti, bilgisayarda ® sembolü

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bilgisayar klavyesinde ® yuvarlak içinde R işareti nasıl yapılır (3 Yorum)

Yorum Yaz

  1. detaylı anlatım için teşekkür ederim. Konu başarılı nasıl yapılacağını öğrendim sayenizde.

  2. bir diğer adı da kayıt işareti, kayıt simgesi, kayıt sembolü olarak nette bulmak mümkündür Register kelimesini

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın