Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar Klavyesinde Kum Saati işareti { ⌛ } nasıl yapılır

52 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda sizlere klavyede olmayan özel sembollerden biri olan kum saati işareti klavyede nasıl yapılır bunu sizlerle paylaşacağız.

Bilindiği gibi klavyede sıklıkla kullanılan özel işaretler, semboller, karakterler Ctrl, Shift, Fn, Alt, Alt Gr tuşlarını kullanarak yapıldığı gibi klavyede direk kullanmak içinde tuşlar bulunabilir.

Fakat kum saati simgesi klavyede olmadığı için bunu yapabilmek için karakter eşlem tablosu üzerinden yapabileceğiz.

Şimdi bu tür özel karakterleri ascii kod tablosu veya karakter eşlem üzerinden yapılabilmektedir. Fakat kum saati sembolü ascii kod tablosunda olmadığı için bunu karakter eşlem tablosunu kullanarak yapabileceğiz.

KUM SAATİ İŞARETİ KLAVYEDE NASIL YAPILIR

Windows 10, Windows 8 ve Windows 7 işletim sistemi ve eski sürümlerde yapabilmek için karakter eşlem tablosunu kullanarak yapacağız.

Kum saati vektörel oluşturmak için karakter eşlem tablosunu açmak gerekecektir. Bunun için Windows Tuşu + R harfi tuşlarına birlikte basınız.

Çalıştır penceresi açılacaktır. Bu pencere açıldıktan sonra “charmap” komutunu yazarak karakter eşlem tablosu açılacaktır.

Burada yüzlerce özel karakterleri, simge, sembolleri bir arada görebilirsiniz. Bu tabloda kum saati işareti bulmak biraz zor olabilir.

Kum saati simgesi bulmak için yazı tipini Segoe UI Symbol olarak ayarlayınız. Daha sonra kum saati sembolü Unicode U+231B karşılığı gelmektedir.

Gelişmiş görünüm kutucuğu işaretleyin daha sonra Unicode’a git 231B kodunu yazdığınızda kum saati sembolü bulabilirsiniz.

Bu alandan Seç ve Kopyala yaparak başta Office Excel, Word, Text Metin belgesi üzerine yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Ben bunları yapamam diyorsanız o zaman kum saati kopyalama yaparak istenilen alanlarda yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Kum saati define, felsefe, fizik gibi alanlarda kullanılan bu özel sembol bilgisayar klavyesinde nasıl yapılır, nasıl yapılmış bu yazımızda sizlere anlatmaya çalıştık.

TAVSİYE VİDEO;

Konumuzla alakalı sorular için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesini kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz. Diğer sorular için soru cevap sayfamızı kullanarak bizimle paylaşınız. KOD:2021-2022-2023-2024

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın