Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar Klavyesinde Çeşme Simgesi { ⛲ } Nasıl Yapılır

81 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda bilgisayar klavyesinde çeşme sembolü yapma konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Klavyede sıklıkla kullanılan özel işaretler Ctrl, Alt, Alt Gr, Fn, Shift tuşlarını kullanılarak yapılmaktadır.

Bilgisayar klavyesinde olmayan özel semboller ise ascii kod tablosu veya karakter eşlem tablosu kullanılarak yapılmaktadır. Bizimde bu konumuzda klavyede bulunmayan çeşme işareti klavyede yapmak için kullanılan yöntemleri kullanacağız.

Harita veya başka bir yeri belirtmek için kullanılan çeşme simgesi yapabilmek için karakter eşlem tablosu üzerinden faydalanacağız. Bunun nasıl yapıldığını hemen inceleyelim.

ÇEŞME İŞARETİ KLAVYEDE YAPMA

Bilgisayar klavyesinde olmayan özel sembolü yapmak için karakter eşlem tablosunu kullanacağınız bunun için bu tabloyu açarak işe başlayalım.

  • Windows Tuşu + R harfi tuşlarına birlikte basıyoruz
  • Çalıştır penceresi açılacaktır
  • Bu pencereye “charmap” komutunu yazınız ve enter tuşuna basınız.
  • Karşınıza yüzlerce özel simge, sembol, işaretin olduğu bir panel açılacaktır.
  • Burada çeşme vektörel işareti yapmak için yazı tipini değiştirerek başlayalım.
  • Yazı tipi Seqoe UI Symbol tipi olarak ayarlayınız.

Çeşme sembolü işaretini bu panoda bulmak için Unicode karşılığı U+26F2 karşılığı gelmektedir. Gelişmiş görünüm penceresini işaretleyin ve Unicode’a git yazan yere 26F2 kodunu yazdıktan sonra çeşme simgesini kolaylıkla bulabiliriz.

Daha sonra buradan Seç ve Kopyala menüsünü kullanarak başta Excel, Word, Metin Belgesi ( txt ) olmak üzere web site veya diğer yazım programlarında kullanabilirsiniz.

Ben bunları yapamam diyorsanız o zaman yukarıda Ctrl C ve Ctrl V tuşlarını kullanarak istenilen yere kopyalayıp, yapıştırarak kullanın.

Bunun dışında Microsoft Office Excel üzerinde Ekle > Sembol kısmı üzerinden aynı panoyu bularak kullanabilirsiniz.

Aynı şey Microsoft Office Word içinde geçerlidir Ekle > Sembol üzerinden yine karakter eşlem tablosu bularak çeşme simgesini kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Son olarak Windows 10 özelliği olan Emoji panosu üzerinden Android, IOS cihazlarda klavye emojisinde olduğu gibi Emoji panosunu Windows Tuşu + Nokta işaretine basarak açabilir ve çeşme işaretini bulabilirsiniz.

Bu konumuzda çeşme sembolü yapmak için kullanılan yöntemlerden bahsettik bu konumuzla alakalı sorular için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesini kullanarak bizimle sorularınızı paylaşabilirsiniz. KOD: 2021-2022-2023-2024

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın