Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar bazlı internet sitesi kullanımını engelleme

519 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda bilgisayarda internet sitesi engelleme konusunda daha önceki konularımıza istinaden tekrar yazmaya karar verdir. Bu konumuzda işyeri, okul, fabrika, muhasebe, ofislerde, evde yani bilgisayarı kullandığınız her yerde internet sayfası nasıl engellenir? Bunu bu yazımızda anlatacağız.

İNTERNET SİTESİ ENGELLEME PROGRAMSIZ

Bilgisayara dikkat çekmemek için hiçbir program kurmadan, programsız olarak kullanıcıların işlerini engelleyecek olan sosyal ağlar Youtube, Facebook, Twitter, Instagram, Tumblr, Qzone, Linkedin, Google+, Weibo gibi ve başka istemediğiniz video sitelerini engelleme için aşağıda vereceğimiz ipuçları ile site engelleme işlemini yapabilirsiniz.

Siteleri engelleme programsız kullanımı için “hosts” dosyası üzerinden engellenecek sitelerin ip adresini yazmanız gerekecektir. Her sitenin bir ip adresi mevcut olduğu için bu i adresini tespit ederek engellemeyi yapabiliriz. Bunun için şu klasörleri takip ederek hosts dosyası düzenleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 • İşletim sisteminin kurulu olduğu sürücü ( Benimki C: ) olduğu için buradan anlatacağım.
 • Windows
 • System32
 • Drivers
 • Etc
 • Hosts

Yukarıda hosts dosyasını bulduk bunu faremizin sağ tuşu ile “düzenle” diyeceğiz. Düzenleme sırasında kayıt etmede hata olabilir. Bunu o klasörden kesip masaüstünde düzenleyip tekrar aldığınız klasör içine atabilirsiniz.

Hosts dosyası yukarıda örnek de olduğu gibi engellenecek siteleri yazarak kayıt ederek siteyi engelleme işlemini gerçekleştirebiliriz.

Site engelleme adresini yazıyoruz birde ip adresi yazarsanız sağlıklı olacaktır. Sitenin ip adresini bulmak için;

 • Windows + R tuşlarına basın
 • Çalıştır penceresine “cmd” komutunu yazın
 • Açılacak dos komutu penceresine
 • Ping siteadı.com yazın ve o sayfaya ping atınız.
 • Bu kısımda ip adresi çıkacaktır.

Yukarıda ip adresini de aynen 127.0.0.1 ile başlayarak ip adresi yazmanız yeterli olacaktır. Bu adımları yaptıktan sonra site engelleme host şeklinde istenilen oyun sitelerini, sosyal ağlarını ve girilmesini istemediğiniz siteleri engelleme işlemini yapabilirsiniz.

PROGRAMSIZ SİTE ENGELLEME

Bu konumuzda bilgisayar bazlı site engelleme nasıl yapılır? Bu konuda takipçilere bilgiler vermeye çalıştık. Bununla ilgili olarak videolu anlatılmada izleyerek konuyu pekiştirebilirsiniz.

Bu konumuzda web site engelleme konusunda siz takipçiler için bilgilendirme vermeye çalıştık. Bununla ilgili sorularınız için sayfamız altında yorumlar kısmından sorularınızı gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın