Sponsorlu Bağlantılar

Laptop’da Geri kalan Pil Ömrünü Öğrenme..!

7.525 views
Sponsorlu Bağlantılar

Kullandığınız Dizüstü , Laptop bilgisayar’da geriye kalan pil ömrü ne kadar bunu öğrenmek için sizlere hazırladığım pratik bilgileri vermeye devam edeceğim. Dizüstü bilgisayarlarda en önemli parçalar arasında batarya gelmektedir çünkü bu bilgisayarlar portatif olduğu için batarya ne kadar çok giderse ömrü uzun olursa o kadar kullanımı iyi olacaktır.

Fabrika’da üretiminden kullanım süresine kadar ve geriye kalan ömür süresini biçim içinde önemlidir. Bu konumuzda pil süresi ne kadar kaldığını bazı komutları kullanarak öğrenebilirsiniz. Buna pil aşınma süresi’de diyebiliriz. Bunun için şimdi size vereceğim komutu çalıştır penceresine yazarak deneyebilirsiniz.

Bunun için dikkat edilmesi gereken Bilgisayarınızda pilin takılı ve olması ve elektrik adaptörünü bağlı olmamasına dikkat ediniz .

Win + R tuşlarını kullanarak Çalıştır Penceresini çalıştıralım. Çalıştır Penceresine ise aşağıdaki komutu yazarak enter tuşuna basarak verileri toplaması bekleyelim

powercfg -energy -output C:\batarya.html

yukarıda komut powercf -energy -output verileri toplayarak C:\batarya.html  yani C: içerisine batarya.html dosyası olarak bilgileri toplayacak sizde sonucu bu dosya içerisinden okuyacaksınız.

Şimdi bu C: içerisinde batarya.html dosyası açarak geri kalan batarya ömrünü nasıl öğrenebileceğimize ?

batarya verimlilik tanılaması raporu

 

Güç Verimliliği Tanılaması Raporu olarak ilk önce bilgisayarımız hakkında bilgiler vermektedir. Bununla ilgili olarak daha sonra bataryanın kalan ömrünü ise ;


pil verimli kullanma

 

Tasarım kapasitesi 540694 Kapasitesi olarak fabrika çıkış kapasitesidir. Son Tam kapasite ile dolumu 38698 gözüküyor yani burada biraz kayıp var benim bilgisayarım 7 yılı yakındır kullanıyorum fakat çoğu zaman bilgisayarımı elektrik gücü ile kullanıyorum buda normal bir şey bu iki değer Tasarım Kapasitesi ve Son Tam Dolum kapasitesi ne kadar bir birine yakın ise o kadar iyidir. Eğer aradaki bu değer açılırsa pilin ömrü kısalmaktadır. Batarya ölmeden önce sizde kontrol ederek durumdan haberdar olabilirsiniz.

Batarya Ömrünü Nasıl Uzatabilirim ?

Bilgisayarınızda laptop – dizüstü bilgisayarda kullandığınız bataryanın ömrünü uzatmak için devamlı olarak pili takılı olarak kullanmayınız. Bilgisayarın pili %70 kadar şarj edili tuttuktan sonra Elektrik gücü ile çalıştırın arada pili kullanın bitirin ve yeniden %70 şarj yaparak tekrar bataryayı yerinden çıkarın ve elektrikte kullanın. Böylece pilin ömrünü uzatmış olursunuz.

Arama Tags & Etiket ;

pil ömrü , batarya son kullanma , pilin süresi ne kadar , batarya ömrü , bilgisayar pil ömrünü ölçme , batarya yaşam süresi , pilin süresi ne zamana kadar gidecek , pil ömrünü uzatma pilin son kullanım süresi , ultra  , netbook ,

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın