Sponsorlu Bağlantılar

Bat Komutu ile Nasıl Dosya Kopyalanır?

5.733 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bir konum içerisinde bulunan dosyaları zahmetsiz bat dosyası oluşturarak tek tıklama ile dosyaları zahmetsizce kopyalamayı isteye bilirsiniz. günlük işlenen dosyaların bir yedeğini mutlaka almak isteye bilirsiniz. Bunun için dosyaların olduğu yere girip kopyala + yapıştır yaparak alabiliriz. ama bu her zaman yapmak oldukça zor değil aslında ama erinerek yaparız.

bende buna istinaden bat dosyası ile bunu nasıl yapacağımızı anlatacağım. ilk önce Bat Dosyası Nedir bunun hakkında kısa bir ön açıklama yapmak istiyorum.

Bat Dosyası Nedir ;

Eski dos sisteminde bir iş dosyasıdır. exe dosyaları gibi çalıştırabilen dosyalardır. Bat dosyasını basit bir text dosyası ilede hazırlanır bizde bunu kullanarak küçük bir dosya hazırlayacağız.

Komut Hazırlama ;

copy *.* C:\Users\Adem\Desktop\d

copy : kopyalama komutudur.

*.* : burada * yıldız işareti . ( nokta ) önce dosya ismidir ,  . (nokta) sonraki * yıldız işareti dosya uzantısıdır. “*.*” dendiğinde tüm dosyaları kopyalamak için verilmiştir. Eğer sadece tek bir dosya kopyalanacak ise adem.jpg gibi o zaman bunu yazmak gerekir eğer sadece dosya ismi fark etmez sadece uzantısı jpg olanların hepsini kayıt et derseniz o uzantıları kayıt edecektir örnek   *.jpg gibi yazabilirsiniz.

c:\User\Adem\Desktop\d ise buradan dosyaların kopyalanacak dosya yoludur. yani C: sürücü içerisinde Adem klasörü içerisinde bulunan Desktop yani masaüstü içerisinde bulanan d klasörüne kayıt et anlamına gelirdir. bu yol siz istediğiniz gibi nereye kayıt edilecek ise onu göre yazınız.

Bu komutların mantığını anladık’dan sonra bu komutu text dosyası içerisine yapıştırıyoruz ve bat dosyası olarak kayıt ediyoruz. Bat Dosyası Nasıl Hazırlanır? uradan inceleyiniz.  daha sonra bundan sonra tek tuş ile dosyaları kopyalamayı deneye bilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bat Komutu ile Nasıl Dosya Kopyalanır? (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Birşey sorucaktım ben şimdi başka bilgiseyarlada da bu işlemi çalıştırıcak bir .bat uzantılı program yapıcaktım.

    C:\Users\Adem\Desktop\

    Adem yazını ne yaparsam her bilgiseyar da çalışabilen bir kod yazmış olurum?

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın