Sponsorlu Bağlantılar

anakart ve ekran kartı uyumu nasıl anlaşılır?

12.980 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarın temel donanım bileşeni olan ve üzerinde diğer işlemci , ekran kartı , ram , soğutucu fan , güney köprüsü , kuzey köprüsü bulunduran tüm verilerin işleyiş akışını buradan sağlayan ana donanım parçası anakart diğer ingilizce adıyla mainboard adı verilmektedir.

bilgisayar toplarken veya yeni bir donanım parçası satın alırken donanımların bir birleri ile uyumluluğu ön planda tutulmalıdır. Eğer donanım parçaları bir birileri ile uyumsuz olursa mavi ekran hataları veya sık sık reset atma veya hiç açılmama gibi sorunlar ile karşılaşa bilinir.

Bu anlatımımızda ekran kartı ve anakart arasında uyum nasıl sağlanır bunun üzerinde duracağız. işlemci üzerinde işlenen görüntüler anakart üzerinden ekran kartına ve buradan monitör üzerine aktarılır. bu konuda iki parça arasında uyumluluk nasıl olur? bunun üzerinde duralım.

Bir grafik artı satın alacağınız da veya upgrad yapacağınızda bir marka ve model seçersiniz ama alacağınız bu gpu kartı acaba anakarta uyar mı? bunu hangi kriterlere göre sorgulayacağız.

* Anakart üzerinde ekran kartı slotları vardır. Bu slotlara ekran kartının veri slotları takılacağı için ilk önce bu slot bağlantı yerleri bir birine uyumlu olmalıdır. Buna örnek verecek olursak yeni nesli ekran kartları pcı express soketleridir. Ekran kartı pcı express ile anakart üzerindeki ekran kartı takılan yerinde pcı express olması gerekmektedir.

ekran kartı montajekran kartı değişimi

yukarıdaki Anakart bağlantısı yazılı yer slottur. Bu slot anakart üzerinde tam oturması geremektedir.

anakart

 

Aynen yine yukarıda ekran kartında Agp yuvası görünüyor , yani pcı -express slot ile agp yuvası uyumsuz olduğu için ekran kartını yerine takamazsınız.

Agp Ekran kartını pcı express slotuna , pcı express slotunu agp yuvasına takamazsınız ilk başta buna dikkat etmeniz gerekmektedir. AGP Ekran Kartı‘da kendi arasında farklılık gösterebilir . Bunlar eski demode olduğu için sadece çeşitlerini yazarak geçeceğim. agp x2 , agp x4 , agp x8 gibi çeşitleri mevcut bulunmaktadır.

Ekran Kartı veri yolu çeşitleri ; ISA , PCI , AGP , PCI Express bu veri yollarının uyumlu olması önemlidir.

Akıllara şöyle bir soru gelebilir , her marka ve model arasında uyumluluk olabilir mi? slotlar birbirine olduğu sürece marka ve model ne olursa olsun anakar ile ekran kartı birbirine uyacaktır.

Özet ; 

yeni bir ekran kartı almayı veya yükseltmeyi ( upgrada ) düşünüyorsanız , ilk önce anakart marka ve modelini öğrenmeniz gerekecektir.  daha sonra bu modelin ekran kartı slotlu olduğu ve desteklediğine göre ekran kartı seçimini bu şekilde yapabilirsiniz.

Arama & Tags & Etiket ;

anakart ekran kartı uyumu , ekran kartı sistem uyumluluğu , yeni donanım uyumluluğu , donanım uyumlu mu , uyumsuz mu? , yeni donanım uyum sorunu , anakart ile ekran kartı uyumlu mu?

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

anakart ve ekran kartı uyumu nasıl anlaşılır? (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Size anakart bilgilerimi yollarsam ve alacagim ekran kartini uyumlu olup olmadigini söyleyebilirmisiniz?????

  2. abi benim anakartım asus p8h77 m-le bana gtx1000 serisinden hangi kartlarla uyumlu olduğunu yazar mısın? veya bu serilerle uyumlu bile değilse bana uyumlu olabilecek söylermisin

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın