Sponsorlu Bağlantılar

Anakart ( Mainboard ) Nedir ?

1.586 views
Sponsorlu Bağlantılar

Anakart ( Mainboard ) Nedir ?

Bilgisayar Donanım Birimlerinin dolay yada Dolaysız bağlandıkları elektronik kart dır. Bu kartlar fiberglas malzemelerden yapılmaktadır. Bu kartların üzerinde  chip ve konektörleri birbirine bağlayan ince iletken yollar vardır.

Bu iletken yapılar iki uç arasında güç iletimi veya elektriksel veriyi taşımakla görevlidirler. Bu yollara Veri yolu denmektedir. En Önemli Görevi farklı yapılardaki donanım birimleri arasında haberleştirmek ve ihtiyaç olan elektrik enerjisini sağlamaktır. Anakart  Performansı diğer donanım birimlerini de doğrudan etkilemektedir.  pcı, agp, kuzey köprüsü, işlemci , asta bağlantılar, hafıza, bios, güney köprüsü, ıde bağlantılarının olduğu bilgisayarın iskelet yapısını temsil eder.  Anakartlar Çeşitli Boyutlarda ve yapıda üretilmektedir.  2 ana boyut standartlarında üretilmektedirler.

 

Anakart Çeşitleri Nelerdir?

 

  • ATX ( Advanced TEknology  Extended ;

intel tarafından çıkarılmıştır. mATX e daha büyüktür kendine has güç girişi ve port bileşenlerinin dağılımı vardır. EBAT ; 30,5 x 24,4 cm

 

  • MicroATX ( mATX ) ;

Bu kartlar Atx yapıya uygundur. ATX kartların olduğu kasalara MicroATC kartlarda uyumludur yani, Boyut olarak % 25 oranında küçüktür. bu iki kart arasında slot ve I/O sayılarında farklılık vardır. Anakart Sektöründe intel, asus, giga-byte, Foxconn, msı, biostar  lider konumdadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın