Sponsorlu Bağlantılar

anakart bileşenleri nelerdir?

5.397 views
Sponsorlu Bağlantılar

BUS  ( Veri Yolu ) ;

Anakartki veriyoluna verilen isimdir. bu veri yolu ( Bus ) paralel iletken tellerden oluşurlar. İşlemci ram ve diğer giriş çıkış aygıtları birbirleri bağlayarak haberleşmelerini sağlarlar.

Anakart üzerinde taşınacak verileri ( Bant genişliğini ) hızı belirler.  Anakart üzerinde  bir çok Bus çeşidi vardır. Hafıza veri yolu ( Memory bus ) , Kuzey köprü ( Hafıza kontrol ), gibi.

Hafıza ile işlemci arasındaki veri yolu FSB ( Front Side bus ) CPU ( iişlemci ) Level2 arasındaki veri yolun bsb ( back side bus ) adı verilir.

Chipset ;

Anakart üzerindeki donanımların birbiri ile iletişimini sağlayan Chiplerdir.  Kuzey Köprüsü , ile Güney Köprü , adında iki chip vardır.

Kuzey Köprü ( NorhBridge ) ; cpu – ram – pcı express – AGP  birbirlerine bağlarlar. Güney Köprüsü (  SouthBridge ) ; IDE – USB – PCI ) ise yavaş bileşenleri birbirine bağlar.

Bios ;

Basic Input output  kelimelerinin kısaltmasıdır. Temel giriş çıkış sistemlerinin birleşmiş adıdır. bilgisayarınızın düğmesine bastığınızda program kodlamaları ile başlar bunlar ise flash bellek de saklanmaktadır. Biosun ana görevi ilk açılışta ekran kartı , disk ve ram tanımlamak ve kontrol etmektedir. Anakart üzerinde güncellemeye ve bozulmalara karşı kolay olması nedeniyle rahat şekilde slotlara yerleştirilmiştir.

 

 

Bıos donanım için başlangıç parametrelerini Cmos denilen hafızadan okuyarak ayarlar. Cmos içindeki parametreleri Rahatlıkla değiştirebilirsiniz bunun için kullanılan setup ayarlarına girmek gerekmektedir.

 

Bunun için bilgisayarı açtığınızda DEL tuşuna yada F6 tuşlarına veya kartın modeline göre F8 basabilirsiniz. Sistem açılışında yazarak dikkat ederek görebilirsiniz.

 

( Small Computer System Interface ) ;

Aynı veri yoluna birçok donanım biriminin bağlanmasına imkan veren veri yolu yapısır. ( Yazıcı – cd-rom-sabitdisk,tarayıcı ) gibi

IEEE1394 Firewire ;

Daha çok video ses görüntü işlemede kullanılan yüksek hızlarda kullanınan veri yoludur.

 

AGP ( Acceleated Graphics Port ) ;

Video Kartlar için Tasarlanmıştır ;  Bu Konudaki Açıklamaya buradan bakınız

 

PCI Express ;

En yeni Bus Yapıdır  ,  Bu Konudaki Açıklamaya buradan bakınız

 

CPU Desteği ;

Anakartlar üzerinde Cpu pin yapısına göre işlemcileri destekler. Dolasıyla CPU ( işlemci ) ve anakart birbine uyumlu  seçilmelidir.

 

Slot Tipleri ve Sayısı ;

Bilgisayara takılacak kart çeşidine se sayısına göre anakartın aynı yapıda slotlara sahip olması gerekmektedir.

Onboard Kartlar ;

Bazı Anakartların üzerinde ses kartı,ekran kartı,IEEE1394, ve ethernet kartları tümleşik olarak üretilmektedirler. bunları ayrıca almaya gerek yoktur. bunların tek dezavantajı standart perfomans ile çalışırlar bunlara ilave etmek isterseniz extra dan ilave donanım alabilirsiniz

Disk Arayüzü ;

Disk Sata – Ata ( pata ) ara birimli olarak satılmaktadır. anakartlar da bu yapıya uyumsuzluk aranmaktadır.

yukarıda bir anakart üzerinde nelerin olduğunu anakart oluşturan bileşenler nelerdir? bu konuya değindik. mainboard bileşenleri görevlerini ayrı ayrı belirterek sizlere yardımcı olmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

anakart bileşenleri nelerdir? (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın