Sponsorlu Bağlantılar

Anakart İşlemci ( Cpu ) Değişimi Montajı Nasıl Yapılır.

1.345 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarınızın işlemcisi ( Cpu ) yani Beyni , Bilgisayarınızda komutları sırası ile işleyerek gerekli bilgileri gerekli yerlere gönderen bu donanım parçası bilgisayarınızın en önemli parçasıdır. Bu donanım birimi ( cpu ) bilgisayarınızın performansını doğrudan etkileyen parçalardan biridir. Zamanla yeni çıkan yeni nesil işlemciler ile değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz. Ne gibi bir ihtiyaç olabilir derseniz ? Bilgisayarınızda overlock yapmak için , yada performansınızı iyileştirme için yeni Cpu ( işlemci ) alarak bilgisayarınızdaki eski parçayı değiştirebilirsiniz.

Peki Bilgisayarınıza yeni bir İşlemci Aldınız Bunu Bilgisayarınıza nasıl takacağız monte edeceğiz?  Aslında bu o kadar zor bir değişim değildir. Sizin yapmanız gerekenler ;

 

 • Bilgisayarınızın Elektrik Bağlantılarını Kesiniz.
 • Bilgisayar Kasasında Bulunan Statik ( Durgun ) Elektrik olabileceği için Bunu Boşaltmak gerekecektir. Bunun için Direk olarak Çıplak El ile parçalara temas etmeyiniz , Elinizi bir demir parçasına değdirerek elinizdeki elektrik yükünü boşaltın veya bir eldiven takın yada elinizi toprağa sürtün.
 • Daha Sonra İşlemci üzerindeki bulunan Soğutma Fanı Tırnaklarını kırmadan Kaldırın ve Ana Kart üzerinden Dikkatlice sökün.
 • Ana kart üzerinden Eski Cpu çıkarırken Dikkat ederseniz işlemci ile işlemcinin takıldığı yerde OK işaretlerini göreceksiniz biraz gözlem yaptık dan sonra eski işlemciyi çıkartınız.
 • Buraya kadar Ana kart üzerinden eski işlemciyi nasıl sökeriz bunun hakkında bilgi verdik.

 

işlemci montaj

 

 

 • İşlemcinin üzerindeki pinlere (iğnelere )  mümkün olduğu kadar dokunmayınız.
 • İşlemci üzerinde Yukarıda Örnek Resimde olduğu gibi Pinler Anakartın yerinde içine girecek şekilde Çentikleri denk getirerek oturtunuz veya işlemcinin köşesinde OK işareti var bunu Ana kart üzerine takılan yerin köşesinde ok işareti olan yere denk getiriniz.
 • Eğer pinler yerine oturmuyor ise zorlamadan tekrar kaldırınız ve yeniden deneyiniz.  Asla Zorlamayınız yok işlemcinize zarar verebilir ve kullanılmaz hale getirirsiniz.

 

işlemci montaj 2

 

 • İşlemciyi Yuvasına Yerleştirdik den sonra Klips ile işlemciyi Ana kart üzerine sabitlemiş oluyoruz. Böylece işlemcinin yerinden çıkmasını oynamasını engellemiş oluyoruz.

işlemci montaj 3

 

 • İşlemciyi Yerine Takıp sabitledik den sonra İşlemcimizin üzerine TERMAL MACUN sürüyoruz. Bu Termal Macun Fan ile işlemci arasında izalosyonu sağlayacak ve İşlemcinin Isınması Engellemeye yardımcı olacaktır.

 

 

işlemci montaj 4

 

 • Son olarak Termal Macuna sürdük den sonra Soğutucu İşlem Fanını işlemcinin üzerine yerleştirip Anakart üzerindeki pinlerine sabitlemek olacaktır.
Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Anakart İşlemci ( Cpu ) Değişimi Montajı Nasıl Yapılır. (1 Yorum)

Yorum Yaz

 1. Peki her işlemci her ekran kartına olurmu geforce 9500 gt ekran kartı var intel i7 işlemci takabilirmiyim ram değiştirmeye format atmaya herhangi bi kurulumu felan varmı

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın