Sponsorlu Bağlantılar

Ağ’daki yazıcının ip adresini bulma

2.800 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda network ( ağ ) ortamında ip adresi ile bağlantı sağlandığınız yazıcının ip adresi nasıl bulunur bununla alakalı olarak önemli bilgiler vermeye çalışacağız.

Network ortamında birden fazla bilgisayar, yazıcı, akıllı telefon, tablet bulunabilmektedir. Bu cihazlar birbirleriyle iletişim sağlayabilmesi ortak ağda paylaşılan klasör veya dosyalara erişim sağlayabilmesi için paylaşıma açık olması ve aynı ağda olması gerekmektedir.

Aynı ağda birbirleriyle iletişim içinde birer ip adresine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ip adreslerini ise manuel yani el ile ip adresi ataması yaparak veya bir Adsl Modem veya DHCP sunucular tarafından ip adresi dağıtılarak sağlanmaktadır.

Eğer siz rastgele ( random ) ip adresi dağıtılan bir ağ ortamında iseniz ve ağınızda ip adresi ile paylaşımlı yazıcı ( printer ) varsa bu ağdaki yazıcının ip adresini bulma işleminin nasıl yapılacağına dair sizlere bilgi hemen aşağıda sunalım.

Network’de Yazıcı İp Adresi Bulma

Ağ ortamında bağlı bir yazıcının ip adresini tespit etmek için aşağıdaki vereceğimiz adımlarla bu işlemin nasıl yapılacağını dair adım adım bulacağız.

  • Denetim Masası
  • Aygıt ve Yazıcılar
  • Burada tüm yazıcıları göreceksiniz.
  • İp adresini öğrenmek istediğiniz yazıcının üzerine gelerek sağ tuşunuzla “özellikler” kısmına giriyoruz.

Karşınıza açılacak pencerede yazıcıyla alakalı tüm özellikleri göreceksiniz. Bu alanda “Web Hizmetleri” sekmesine girdiğiniz de paylaşımda olan yazıcının ip adresini öğrenebilirsiniz.

Yukarıda yazıcının özelliğine girdiğiniz de ip adresini bulmak bu kadar kolay olacaktır. İp adresi yazan kısımda yazıcının aldığı ip adresini bulmak kolay olacaktır.

Aynı network içinde bulunan yazıcıya ait ip adresi bu şekilde kolaylıkla bulunmaktadır. Bu konuyla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından tarafımıza sorularınızı gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın