Sponsorlu Bağlantılar

Ağ yolu bulunamadı Windows 10

752 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda Windows 10 ağ yolu bulunamadı sorunu çözümü hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Eğer ağda herhangi bir cihaza bağlı iken veya ortak paylaşıma açılmış bir klasörde çalışırken güncellemeler sonrasında bu ortak ağa erişilemiyor veya ağ yolu bulunamadı hatası alıyorsanız buradan ne tür bir çözüm yolu sağlayacağımızı sizlerle paylaşacağız.

Bu Windows 10 işletim sistemlerinde hemen hemen her güncellemede karşınıza çıkabilecek bir durum olsa da bu güncellemeler ile bir güvenlik açığını kapamaya yönelik olduğu için ortak paylaşıma açık olan yazıcılar, bilgisayarlar ve paylaşılan dosyalarda ağ yolu bulunamadı sorunu yaşanabilmektedir.

WİNDOWS 10 AĞ YOLU BULUNAMADI PROBLEMİ

Bunun için birçok çözüm yolu verilmiştir, fakat bunlardan en sağlam olanı ortak paylaşımlı klasörlere erişilemiyor, ağa bağlanamadı problemi yaşanıyorsa aşağıda adımları takip ederek sizde bununla ilgili olarak sorunun çözümünü sağlayalım.

  • Erişmek istediğiniz bilgisayarın açık olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer karşı bilgisayar, Pc açık değilse ağa erişim sorunu yaşanabilmektedir.
  • Bilgisayarların haberleşmeleri için kullanılan internet bağlantısı, ağ bağlantısı için kullanılan Adsl Modem, Swicth, Hub bunların bağlantılarını kontrol ediniz. Kablolarla ilgili herhangi bir yerinden çıkma, kopma var mı kontrol ediniz.
  • Yerel güvenlik duvarındaki ayarları kontrol ediniz.
  • Her iki bilgisayarında ağ ve paylaşım merkezindeki ayarları kontrol ediniz. Bu ayarların doğru yapılandığından emin olunuz.
  • Paylaşıma açık olan ağlardaki genel ayarlar aşağıda gibi resimde olduğu gibi ayarlamak suretiyle kontrol ediniz.
  • Gelişmiş Paylaşım Ayarları

AĞ BULMA;

Burada Ağ bulmayı aç özelliğinin etkin olduğundan emin olunuz.

KONUK VEYA ORTAK;

Dosya ve yazıcı paylaşımlarını aç özelliğinin açık olduğundan emin olunuz.

TÜM AĞLAR;

Ortak klasör paylaşımı bu alanda eğer bilgisayarlarda ortak klasör varsa ev grupları dahil ağdaki kişiler ortak dosyalara erişebilmesi için bu ayarlar yapılandırılabilir.

Burada tamamen size kalmış bir ayar yapılandırılabilir. Benim tercihim ortak klasör paylaşımını kapat olarak ayarlanmasıdır.

DOSYA PAYLAŞIMI BAĞLANTILARI;

Burada yüksek şifreleme ile şifrelenen dosyalarda genellikle bağlantı sorunu yaşanmaktadır. Bunun için 40 veya 56 bit şifreleme kullanan aygıtlar için dosya paylaşımlarını etkinleştirin olarak ayarlayınız.

PAROLA KORUMALI PAYLAŞIM;

Bu alanda parola korumayı kapatmanızda fayda vardır. Böylece şifre koruma alanını devre dışı bırakarak kolaylıkla paylaşılan klasörlere erişim sağlayabilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Yukarıda verdiğimiz adımlarla Win10 ağ bulunamadı sorunu yaşayan kullanıcılar için sorunu bu şekilde çözmeye çalışacağız. Konumuzla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Diğer tüm konularda bilgisayarcıya soru sor sayfamızdan bilgisayar ile ilgili olarak sorularınız için sayfamızdan faydalanabilirsiniz. KOD: 2020 – 2021 – 2022 – 2023

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın