Sponsorlu Bağlantılar

Acemiler için Mail Nasıl Gönderilir ?

32.575 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar bu konumuzda mail veya diğer adı ile e-posta nasıl gönderilir ? konusu üzerinde duracağız. Günümüzde bir iletişim aracı olarak kullanılan ve Fax yerini almaya başlayan Elektronik Dosya ve ileti gönderimi olan mail ile evrak , dosya ,resim , müzik , yazılı metinleri diğer bir kullanıcının e-posta adresine gönderilmesidir.

Bu gelen veya gönderilen iletilerde’ki dosyalar yazıcı ile çıktı alınır veya belgeler bilgisayar indirilip ileri’ki zamanlarda kullanılmak üzere saklanır. Şimdi gelelim mail nasıl gönderilir. ?

Mail göndermek için ilk önce bir mail adresinizin olması gerekmektedir. Mail servislerinden bir üyelik ile adres açmalısınız. Bu mail adresleri başlıca kullanılanları ;

gmail , hotmail diğer adı ile outlook , yandex mail , yahoo , mynet veya domain adresleri kullanılıyor ise domain sağlayıcılarından alınabilir. Örnek bir Mail adresi ; “info@ademocut.com” burada kısaca bir açıklama yapmak gerekirse ;

info : sizin kullanıcı adınız olacaktır burada herhangi bir daha önceden alınmamış bir kullanıcı kimliğini almanız gerekecektir mesela adem42@ademocut.com  olacaktır.

@ [ et ] işaretinden sonra mail adresi için yer sağlayan domain isimleridir. benim domain adresi olduğu için @ademocut.com  olacaktır. Siz bunu gmail üzerinden almış olsaydınız adem42@gmail.com olacaktı.

Kendinize yeni bir mail adresi aldınız o tercih size kalmıştır mail adresi aldığınız yerin mail panelinin’den giriş yapıyoruz ve yeni bir mail gönderimi yapacağız.

Benim adresim gmail üzerinden olduğu için buradan tarif edeceğim ama bu genel olarak mail gönderme işi hep aynıdır.

e-posta gönder

e-posta yaz , e-posta gönder kısımları mail adresinize göre değişkendir şimdi biz e-posta yaz yazan yere giriyoruz.

outlook mail gönder

outlook.com için Yeni Yazan yere basmanız gerekiyor , Yeni ileti yaz ( n) komutunu kullanabilirsiniz.

outlook e-posta yolla

 

outlook’da kime yazan yere göndereceğiniz kişinin e-posta adresini yazıyoruz. Konu Ekleyin yerine ise mail ile ilgili olarak bir başlık yazıyoruz.

ileti ekleyin veya dosyayı burayı sürükleyin yazan yere ise mail ile ilgili notlarınız var ise bunu yazıyoruz.

mail nasıl gönderilir

 

Yukarıda gördüğünüz gibi ilk bölümde ilk yere maili göndereceğim kişinin mail adresini yazdım burada Alıcılar , Kim yazar buraya mail adresi yazıyoruz , mail adresi birde fazla kişiye gönderilecekse maillerin arasında ; işareti konmalıdır.

Örnek : ademocut@gmail.com;adem@ademocut.com

Konu : Konu yazan yere ise kısa mailin ne ile ilgili olduğuna dair bilgi yazabilirsiniz. Örnek verecek olursak Fatura Hakkında , Kimlik Fotokopisi  gibi açıklamalar yapabilirsiniz.

Daha sonra konuyla ilgili olarak detaylı bilgiyi açıklama olan boş alana yazabilirsiniz.

Cc ; Carbon Copy : mail adreslerinde Cc görmüş olabilirsiniz peki bu nedir ? göndereceğiniz mail için kişi seçebilirsiniz yani bu mail adresini birden çok kişiye gönderebilirsiniz. veya yukarıda açıklamada olduğu gibi mail adresleri arasında ; işaretide koyabilirsiniz.

Bcc ; Blend Carbon Copy : burada gizli alıcılardır. Cc ‘de mail adreslerin kime gönderildiğini görebilirsiniz ama Bcc yazılan mail adreslerini göremezsiniz siz sadece bana geldiğini zannedersiniz.

Mail Adresine Dosya , Resim Nasıl Eklenir ?

Genelde mail adreslere resim , müzik , rar , zip , excel , word , text dosyaları nasıl eklenir bunun için mail adresinde pano’da Ataç işareti vardır gmail adresinde bu şekilde dir. outlook mail’de ise Yukarıda Ekle yazan yere bastığınızda ek olarak dosyalar diye bir menü açılacaktır ve buraya bastığınızda küçük bir ekle menüsü açılacak ve buradan istediğiniz dosyayı mail yüklüyorsunuz.

mail adresinde dosya ekle

Dosya ekleyin yazan yere bastığınızda dosyayı seçerek ekleyebilirsiniz. Yazılarınıza ayrıca buradan renklendirerek ilgili yazılarda dikkat çekecek veya önemli yerleri vurgulayabilirsiniz.

Küçük smiley gülen yüzler , ağlayan surat , yazı içine küçük resimler veya bağlantı linkleri ekleyebilirsiniz.

Mail Gönder ; ile artık hazırladığınız ve yazdığınız mail adresinizi karşı tarafa göndereceksiniz.

Mail Nasıl Alınır ? 

Mail almak için e-posta veya mail adresinizin olması gerekmektedir , daha sonra size gönderilen e-postalar sizin mail kutunuzda otomatik olarak gösterilecektir. eğer spam yani mail servisi tehlikeli gördüğü veya geçersiz saydığı mailleri spam kutusuna atabilir bunun için buradan kontrol ediniz.

Arama Tags & Etiket ;

mail nasıl gönderilir , mail gönderme , e-posta nasıl gönderilir , mail dosya ekleme , e-posta dosya ekleme , mail yazma , e-posta yazma , e-posta gönder , mail nasıl alınır , mail yazma

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Acemiler için Mail Nasıl Gönderilir ? (3 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın