Sponsorlu Bağlantılar

443 portu nedir?

16.261 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda 443 portu nedir? 443 port bağlantıları hakkında sizlerden gelen sorulara cevaplar vermeye çalışacağız. Sayfamız Soru & Cevap tarafımızdan gönderilen sorulardan biri olan 443 portu ne işe vb. sorular için sizde sayfamızı kullanabilirsiniz.

Port Nedir?

İlk önce port nedir? bununla ilgili olarak kısa bilgiler vermek gerekirse port ( geçiş kapısı ) bağlantılar için kullanılan bir kapı olarak diyebiliriz. İnternette açılmak için 80 portu, ftp portu 21, uzak masaüstü bağlantı için 3389 portu kapıları kullanılır her protokolün ayrı ayrı bir geçiş kapısı, bağlantı portu vardır.

 

Bir güvenlik kamerası bağlantınız ve telefondan kameraya bağlanmak için 4567 yada farklı protokol bağlantı kullanılır. Bilgisayardan yazıcıya bir çıktı yollamak için ise port bağlantı farklı farklı olabilir. Daha önceki konularımızda adsl modem üzerinden port açma konusunu sizlere anlatmaya çalışmıştık. Bu konumuzda 443 portu nedir? Bununla ilgili sorulara cevap vermeye çalışacağız.

443 Portu Ne Demek

Bazen web tarayıcınızı açtığınızda Chrome, Yandex gibi burada bağlantı yollarında 443 portu dikkatinizi çekmiş olabilir. “https://www.yandex.com.com.tr:443” şeklinde görebilirsiniz. Peki 443 portu ne demek?

Web tarayıcılarda bir siteye girdiğiniz de http:// bağlantı ile bağlanmaktadır. Eğer o girdiğiniz sitenin bağlantısı güvenlik sertifikası olarak https:// yani sonunda ( S ) takısı alıyorsa SSL bağlantısı yani Secure Sockets Layer ( Güvenli Soket Katmanı ) bağlantısı ile güvenli bir bağlantı sağlamaktadır. İşte Bu bağlantı ise 443 portu kullanarak sağlamaktadır.

Web sitelerin SSL ile güvenli bir bağlantıyı sağlayan 443 portu sayesinde bağlanmaktadır. Sitenin adres çubuğunda https:// ile bağlantı yapıyorsa site adresi yeşil link bağlantı ile oluşmaktadır. Buda güvenli bir bağlantı sağladığı için girdiğiniz bir alış veriş sitelerinde kredi kartı, banka kartı bilgileriniz güvenli olacaktır. Banka sitelerine girdiğiniz de SSL bağlantı kullanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

443 portu nedir? (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. güvenli internet portu 443 kullanan siteler genelde bankalar, e-ticaret siteleri ve yakın zamanda Google tüm sitelerde https öncelik verdiği için arama sonuçları etkilenmesin diye site adminleri 443 kullanımına ( S ) takısı alıyor.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın