Sponsorlu Bağlantılar

32 bit işletim sistemini 64 bit sistem yapma..?

7.381 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar işletim sistemi 32 bit veya 64 bit mimari yapıya göre oluşmaktadır. yani bu şu anlama gelmektedir. Kısaca açıklamak gerekirse Ram : 32 bitde 4 Gb kadar , 64 bit’e ise 4 gb ve üstünü destekler , işlemcilerin ayrıca 64 bit veya 32 bit destekli olup olmadıkları önemlidir. yani bilgisayar donanımları ile ilgili olarak söyleyebiliriz.

Bilgisayarın Bit Yapısını Öğrenme ?

işletim sistemi 32 bit - 64 bit öğrenme

64 bit işletim sistemleri 32 bit sisteme göre daha performanslı ve hızlıdır. konumuza gelince ilk önce bilgisayarınız hangi bit ile çalıştığını öğrenmelisiniz. Bunun için Bilgisayarım simgesi üzerine geliyoruz ve özellikler adımını seçerek sistem bilgilerini kontrol etmemiz gerekiyor.

32-64 bit

 

Benim bilgisayarım 64 bit işletim sistemi olduğu için sorun yok , peki ya bu 32 bit işletim sistemi olmuş olsaydı bunu nasıl 64 bit yapacağız. ?

* ilk önce bilgisayar cpu yani işlemcisinin 64 bit desteklediğini öğrenmeniz gerekiyor ? bunun için işlemci marka ve modeline göre işletim sisteminin modelini araştırın.

işlemci marka ve modeli nasıl öğrenilir?

* Peki bilgisayarınızın 64 bit işletim sistemini çalıştırıp çalıştırmayacağını nasıl kontrol edeceğiz ? bunun için bilgisayarınızın denetim masası > performans bilgileri ve araçları > ayrıntılı performans bilgilerini görüntüleyin ve yazdırın kısmından sistem bilgilerini göreceksiniz. işletim sistemi 64 bit çalıştırıp çalıştırmayacağını buradan görebilirsiniz. eğer sizde benim gibi 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız bu bilgiyi göremiyorsunuz.

* eğer 32 bit işletim sisteminden 64 bit sisteme sorunsuz geçiş yapmak istiyorsanız donanımların uygunluğunu kontrol ettikten sonra dosya , ayar , programlarınızı yükseltme seçeneği ile terfi edebilirsiniz.

* 32 bit için tasarlanmış programlar 64 bit işletim sistemlerinde genel olarak çalışacaktır bunun tam tersi olarak ise 64 bit işletim sistemi için tasarlanmış programlar 32 bit işletim sistemlerinde çalışmaz. istisnai programlar hariç diyebiliriz bu genel olarak antivirüs programlardır.

bu programların yanında sürücülerde dahildir , yani bir donanım için 32 bit sisteme göre tasarlanmış driverler 64 bit üzerinde çalışmalar sorunlar hatalar verebilir mavi ekran hataları görülebilmektedir.

* Tabi’ki en önemlisi , donanımların 64 bit sisteme uyumlu olduğunu öğrendikten sonra 64 Bit işletim sistemine sahip bir kurulum cd’si ile yeniden kurulum yani format atmak olacaktır.

Arama Tags & Etiket ;

32 bit 64 bit çevirme , 64 bit yapma , 64 bit işletim sistemi , 32 bit 64 bit yapma , 32 bit 64 bit yapma windows 10

32 bit 64 bit yapma windows 7 , 32 bit 64 bit yapma windows 8 , 32 bit 64 bite nasıl çevrilir

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

32 bit işletim sistemini 64 bit sistem yapma..? (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. dosya ayar orayı anlayamadım windows 7 ye sahibim 4 gb ram im var ama 32 bitteyim yükeseltmek istiyorum /donanımların uygunluğunu kontrol ettikten sonra dosya , ayar , programlarınızı yükseltme seçeneği ile terfi edebilirsiniz./ yazmışsınız oradaki dosya,ayar orda öyle birşey göremedim

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın