Sponsorlu Bağlantılar

23 Portu nedir

815 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda 23 portu nedir, 23 portu ne işe yarar bu konuda merak eden kullanıcılar için bilgi vermeye çalışacağız.

23 PORT NEDİR

Uzak bilgisayarların birbirleriyle haberleşmeleri, erişim ve komut verebilmeleri için TELNET üzerinden haberleşmesi için kullanılan port numarasıdır.

Kısaca 23 portunu anlatabilmek için Telnet nedir bunun hakkında bilgi vererek daha iyi anlamanızı sağlamak için kısaca bahsedelim.

TELNET

İnternet ağını kullanarak uzaktaki makinaya bağlanmak için TCP/IP protokolü ile bu işi yapan programa verilen isimdir. Uzaktan bağlantı yapan bilgisayarlara bağlantı kurabilmek için bu programlar 23 portu üzerinden haberleşerek bir bağlantı sağlamaktadır.

PORT NASIL AÇILIR

Bu uzaktan haberleşme için kullanılan programların kullandığı port numarası 23 olarak belirlenmiştir. 23 TELNET portu bu haberleşme için kullanılmaktadır.

Eski bir bağlantı protokolü olduğu için bu portta güvenlik açıkları oluşabilmektedir. Genel olarak Truva atı, ADM solucanı, Backdoor.delf ve buna benzer bir çok kötü amaçlı yazılımlar bulaşma ihtimali vardır.

Bu konumuzda merak edenler için 23 portu ne işe yarar, ne demek konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuz ile ilgili sorularınız için yorumlar kısmından bizimle sorunlarınızı paylaşabilirsiniz. KOD: 2021-2022-2023-2024

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın