İpUçları

169.254. ip adresi hatası çözümü

169.254. ip adresi hatası çözümü

Merhabalar, bu konumuzda 169. ip adresi sorunu çözümü hakkında bilgi vereceğiz. Bu sorunun yaşanma nedenleri arasında internete bağlanamama problemi yaşanmaktadır. Eğer sizde internette bağlanamıyor, problemler, sorunlar yaşıyorsanız ip adresinizi bir kontrol etmenizi tavsiye etmekteyiz.

Bilgisayar, telefonlar, tablet veya diğer internette çalışan cihazlar ip adresi dağılımını Windows sunucularda DCHP sunucuları veya normal internet bağlantılarında DCHP özellikli Adsl Modemler üstlenmektedir.

Eğer internete bağlanmak için cihazlar ip adresi atayamaz, ip adresi alamazsalar o zaman APİPA adı verilen geçici 169.254.xx.xx gibi 169 ile başlayan özel bir ip adresi almaktadır.

169 ile başlayan APİPA ip adresi cihazların haberleşmesini sağlamak için kullanılır iş böyle olunca internete çıkamadıkları için 169 ip hatası yaşanabilmektedir.

Bu konumuzda bizde 169 ip adresi problemi çözümü işleminin nasıl yapılır, nasıl çözülür, nasıl düzelir konusunda bilgi vereceğiz.

169 İP WİNDOWS 10

Windows 10, Windows 8, Windows 7 işletim sistemi kullanıcıları için çözüm önerileri aynıdır. Win10 işletim sistemi kullanıcıları ve diğer eski sistem kullanıcıları için hemen çözüm adımlarına başlayalım.

169 ip problemi nedeniyle aşağıda sebeplerden dolayı yaşanma ihtimali yüksektir. Bunun için bir kontrol etmekte fayda vardır.

 • DCHP sunucusu geçici olarak çalışmıyor olabilir.
 • Bilgisayar ağa düzgün bağlı değildir.
 • Yetkisiz ağ sorunu vardır.
 • Kablosuz internet bağlantı sorunu yaşanıyor olabilir.

Yukarıda bu sebepler nedeniyle problem yaşanabilmektedir. Şimdi bunu kontrol ettikten sonra 169 ip sorunsalı nasıl düzelir aşağıda adımları kontrol edelim.

WİNDOWS 10 169 İP SORUNU ÇÖZÜMÜ

 • Mevcut Adsl Modemi kapatın 10 saniye sonra yeniden açın. Yeniden ip adresi almasını sağlayınız.
 • Bilgisayarı yeniden başlatın.
 • Güvenlik duvarını geçici olarak devre dışı bırakarak ip engelleme olup olmadığını kontrol ediniz.
 • Ağ bağdaştırıcı sürücüsünü yeniden geri yükleyin.
 • Sırasıyla aşağıda komutlarını uygulayın.

Windows + R tuşlarına birlikte basarak “çalıştır” penceresini açınız. Bu pencereye “cmd.exe” komutunu yazınız. Şimdi şu komutları yazarak yeniden ip adresi almayı sağlayın.

 • İpconfig /release
 • İpconfig /renew

Yukarıda komutların ilki eski ip adresini boşa çıkarıyor ikincisi yeni ip adresi almamızı sağlamaktadır. Böylece 169 ile başlayan ip adresi yerine farklı bir ip adresi almamızı sağlayarak internete girmemizi sağlayacaktır.

TAVSİYE VİDEO;

Apipa İP Adresi Nedir

Böylece 169 ip adresi sorunu nasıl çözülür konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL