Sponsorlu Bağlantılar

139 portu nedir

364 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda 139 portu nedir, 139 portu ne işe yarar konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Konumuzla ilgili olarak merak edilen 139 portunun görevi nedir? Bununla ilgili olarak merak eden kullanıcılar, araştırma yapan öğrencilerimiz için 139 portu görevi nedir hemen fazla uzatmadan kısa ve anlaşılır olarak anlatalım.

139 PORTU NEDİR

İlk önce size NetBIOS nedir bununla ilgili olarak kısa bilgi verdikten sonra port 139 hakkında bilgi vereceğiz.

NETBIOS NEDİR?

Network Basic Input/Output System olarak geçen NetBIOS, bir yerel ağı yani LAN üzerinde farklı bilgisayarların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan bir sistemdir. IBM tarafından masaüstü bilgisayarlar için geliştirilen NetBIOS daha sonraları Microsoft üreticisi tarafından Windows işletim sistemlerini için geliştirilmiştir.

139 portu işte bu iki bilgisayar arasında veri paylaşımı için kullanılan bu port 139 port olarak geçmektedir. Diğer adıyla 139 NetBIOS portu olarak da adlandırılmaktadır.

Bu portunda diğer portlara göre güvenlik zafiyetleri vardır. Eğer kullanılmıyorsa mutlaka bu portu kapatmanızı tavsiye ederiz.

Ağda açık portları dinlemek için Windows + R tuşlarına birlikte basınız ve çalıştır penceresine cmd komutunu yazınız.

TAVSİYE VİDEO;

Daha sonra Cmd komutuna netstat –an komutunu yazarak ağda LİSTENİNG yazar yerlerde portları gözlemleyebilirsiniz.

Böylece açık portları görebilir ve kullanılmayan portları kapatabilirsiniz. Bu konumuzda 139 portu ne işe yarar, 139 portu görevi nedir konusunda bilgi vermeye çalıştık.

Konu ile ilgili olarak sorular için sayfamızın altında yorumlar sekmesini kullanarak bizimle sorularınızı paylaşabilirsiniz. KOD: 2021-2022-2023-2024

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın