Sponsorlu Bağlantılar

[ Yeni Yazı ] İp Çakışması Nedir ve Sorun Nasıl Çözülür

317 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar sevgili ademocut.com takipçileri bu yazımızda IP çalışması nedir ve Nasıl çözülür bunun hakkında bilgiler vereceğim.IP çakışması nedir bunun üzerinde ilk başta duralım.

IP Nedir ilk önce bunun hakkında bilgi vermek istiyorum ( İnternet Protokol ) bilgisayarın bir ismi ve birde İp adresi vardır Bilgisayarın İnternet’e çıkabilmesi ip adresine ihtiyacı vardır Bu İp adresleri iç ip adresi ve dış ip adresleri olarak ikiye ayrılır genelde dış ip adreslerini İnternet sağlayıcıları tarafından verilir ( 85.25x.xx.xx ) gibi adres ile başlar eğer sabit ip adresi değilse modemi açıp kapattığınızda bu ip adresi yeniler ve yeniden bir Dış ip adresini alabilirsiniz. Birde İç ip adresi vardır buda yerel modem yada Dhcp sunucular tarafından atanan 192.168.1.xx gibi adreslerdir bu adresler ise aynı ağı ( İnternet’i) kullanan bilgisayarların birbirleri ile görüşmesi iletişim sağlaya bilmesi için atanırlar.

Buraya kadar İp adresinin ne olduğunu kısa açıkladım peki Nedir bu İp çakışması ? Genelde İp çakışması iç İp adresinde olan uyumsuzluk dan kaynaklıdır.

ip adresi çakışması-ademocut

Bu nasıl olur iç ip adresi evimizdeki Modem veya iş yerlerinde kurulu olan Server var ise Dchp sunucular tarafından atanan ip adreslerini ayrı ayrı bilgisayarların aynı ip adresini almaya çalışması sonucu oluşurlar yani örnek ile verecek isek 192.168.2.150 ip adresini kullanan bir bilgisayarın dışında aynı İnternet yada network ağını kullanan bilgisayarında almaya çalışması sonucu Bağlantı Göstergesi yerinde Sarı işaretin göstermesi ile yada Windows bir IP adresi çakışması algıladı olarak size bir uyarı verir.

Bu hatalara birer örnek verecek olursak Bilgisayarınızda birden fazla Bilgisayar var ise , yada Bilgisayarın dışında Ip Kamerası var ise yada Network içinde El Terminal var ise yada Akıllı Cihazlarınız dan kaynaklı olabilir.

IP Çakışma Sorun Çözümü ;

Bilgisayarımızda Ip çakışması yaşıyorsak bununla ilgili sorun çözümünü aşağıdaki Adımlar’dan birini uygulayarak çözebilirsiniz.

[checklist]

  • Bilgisayarınızda İp çakışması var ise Bilgisayarınızı Yeniden Başlatarak Tekrar Deneyiniz.
  • Bilgisayarınızı yeniden başlatmadan Win + R Çalıştır Penceresini açıyorsunuz buraya cmd komutunu yazıyoruz ve Dos penceresini açıyoruz. Bu dos penceresine ipconfig /release komutunu yazarak Bilgisayarımızdaki İp adresini boşa çıkarıyoruz daha sonra tekrar ipconfig /renew komutu ile yeni bir ip adresi aldırıyoruz bilgisayarımıza.
  • Adsl Modem açıp kapatarak Bilgisayarlara yeni bir İp adresi dağıtabilirsiniz ( İnternet üzerinden bir işlem yapmıyor iseniz..! )
  • Yada Bilgisayarlara Manuel Olarak ( El ) ile Ip Adresini Yapılandırarak verebilirsiniz.

[/checklist]

İp Çakışmasını Nasıl Önleriz ?

ip adresini önlemenin en basit yolu İp adreslerini el ile vermek olacaktır. Çünkü Modem ve Dhcp’ler Bilgisayarlara otomatik olarak ip adresi atacakları için sorunun tekrar yaşanması içten bile değildir o yüzden benimde o yüzden tedbir olarak aldığım şekilde manuel olarak bilgisayarlarına ip adresini el ile vermekteyim.

Tags – Etiketler ;

ip çakışması , ıp çakışması nedir , ip çakışma sorunu , ip çakışması nasıl çözülür , ip çakışmasını önlemek , ip çakışması windows 7 , ip çakışması windows 8 , ip çakışması windows 10 , ip çakışması windows xp

 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın