Dos komutu ile nasıl format atılır?

16.093 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar Bu yazımda Dos Komutu ile Nasıl Format Atılır bunun hakkında bilgi vermek istiyorum. Dos komutundan biraz kısaca bahsetmek istiyorum. Nedir bu Dos ?  Bu aslında bir işletim sistemidir. Windows 95 kadar ve günümüzde hale Dos kullanmak mümkündür. Win+R tuş yardımı ile çalıştır penceresini açtığınızda cmd ve command komutun yazdığınızda karşınıza siyah bir ekran gelecektir.

Burada komutlar yardımı ile işlerinizi yapabilirsiniz tabi ki bu biraz sınırlı örnek verecek olursak Dos ekranında DIR komutunu yazdığınızda bulunduğunuz klasör veya dizin içinde dosyaları listeye bilirsiniz. Delete ve Del komutu ile dosyaları silebilirsiniz tabiki bunun üzerinde biraz durmak gerekir çünkü Dos başlıca bir konudur.

Şimdi konumuzda ise Dos komutu ile disketimize, diskimize, usb belleğe nasıl format atılır bunun hakkında bilgi vereceğim. Win + R tuş takımı ile Çalıştır Penceresini açtık dan sonra Dos ekranımız gelecektir. Bu ekranda  C:\User\Kullanıcı  adını göreceksiniz. Bilgisayarınızda Format atmak istediğiniz Bölümün Harf ismini bilmeniz gerekir ;

Dos komutu-Format atma-Harddisk Bölümleri

Resimde görüldüğü gibi Her Bölümün CD sürücüsünün bile bir Harf Yolu vardır. Bu yolları bilmeniz gerekir. Ben ADEMOCUT ismi olan hafıza kartına format atacağım. Bunun için Dos Komutuna komutu yazarken F: harfini kullacağım.

Dos Komutum  :     C:\User\Kullanıcı\Format F:  yani F: sürücüsünü formatla olarak komutu yazarak Enterleyeceğim ve adımları sizi saten yönlendirecektir.

Format Komutu kullanırken bir kaç komutu kullanabiliriz.

C:\Format f:     Bu komut Normal format atacaktır.

C:\Format f:/q Hızlı format atmanızı sağlar

C:\Format f:/s Açılış için sistem dosyalarını yükleyerek format atarak

C:\Format f:/u  Diskinizi Geri getirmeyecek şekilde Formatlar

C:\Format f:/f: 540 Diskin kapasitesini belirterek atar

C:\Unformat f:    yanlış format atılmış diski kurtarır. ( 4 satırda atışmış ile geri gelmez )

Şimdi Sizler için hazırladığım video ile Nasıl Dos üzerinden format atılır kısa izleye bilir fikir sahibi olabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Dos komutu ile nasıl format atılır? (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. c diskine veya d diskine bu şekilde format atarsam bilgisayar zarar görürmü Format c:/s şeklinde denedim olmadı

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın