Sponsorlu Bağlantılar

Dizüstü Bilgisayarı ( Laptop ) Nasıl Test Edilir ?

2.229 views
Sponsorlu Bağlantılar

Yeni Bir Laptop Dizüstü bilgisayar aldınız yada almayı düşünüyorsunuz Bu bilgisayarınız tabiki sizin için performansı önemlidir. Alacağınız Bilgisayar hangi amaç için hizmet edecek bunu ilk önce belirlemek gerekiyor. Örnekleme yaparsak Bilgisayarınızda oyun mu oynamak istiyorsunuz o zaman kesinlikle laptop bilgisayar düşünmeyiniz çünkü bilgisayarın donanımları masaüstü bilgisayarlara göre daha hassas olacağı için çabuk ısınacağı için arızalara  neden olabilir.

İnternet , küçük oyunlar oynamak için laptop seçebilirsiniz bu işinizi görecektir. Peki alacağınız Laptop Bilgisayarınızı nasıl test ederek almalıyız ? Dizüstü bilgisayarınızda Ekran Kartlarını paylaşımlı olarak almayınız , paylaşımsız olarak özgün bir Ana kart tercih ediniz. Çünkü Ekran kartı ne kadar meşgul olursa Bilgisayarın Ram yiyeceği için bilgisayarınızın performansını düşürmüş olacaktır. Yani O zaman iyi bir performanslı bilgisayar için Ekran Kartını Paylaşımsız olarak kendi belleğini kullanacak şekil de tercih ediniz.

Eğer Bilgisayarınızda Grafik Ağırlıklı işlem yapacaksanız O zaman bilgisayarınızın Ram Belleğini yüksek tutmakta fayda vardır. Çünkü Yapılacak işlemlerde Geçici bellek üzerinde tutulacak yük fazla olacağı için Ram ile doğru orantıda olacağı için bilgisayarınızın performansını etkileyecektir.

Peki Netbook – Laptop – Dizüstü bilgisayarımızı nasıl test edebiliriz ?

Bilgisayarımızın Performansını ölçmek için Pc Mark Son Sürümü ile bilgisayarınızda ofis ve multi medya performansını ölçebilirsiniz. bu program ile bilgisayarınızda depolama,hesaplama,resim , video düzenlemeler , ve oyunların iş yükünü test edebiliyorsunuz.

3DMark programı ile dizüstü bilgisayarların oyun ve grafik performanslarını ölçümle bilirsiniz. Mobilemark ile ise dizüstü bilgisayarların pil ölçümlemeleri yapabilirsiniz.

Donanımları Teknik özelliği ile Puanlama yaptırabilirsiniz. Bilgisayarınızın Puanlamasını nasıl yapabilirsiniz ? Bunun için Microsoft Resmi Web sitesinden donanım puanlamasının nasıl yapıldığını buradan öğrenebilirsiniz. “http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows/get-computer-speed-performance-information#1TC=windows-7” adresinden bulabilirsiniz. 

Taşına bilir bilgisayarların pil seviyesini ölçebilirsiniz . bunun için Bir video cd bilgisayarınıza takarak bilgisayarınızı tam şarj ile pilde iken bu video oynatarak geçen süreyi ölçerek batarya ömrünü saptamış oluruz. Bunları göz önünde bulundurarak bilgisayarınızın performansı ile ilgili olarak bilgilere sahip olabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın