Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarınız Belli Bir süre Sonra Donuyorsa !!

639 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarınızı açtığınız oturduğunuz başına her şey yolunda gidiyor sonra bir baktınız bilgisayarınız donma yapıyor ne kadar can sıkıcı değil mi ?

Eğer ki Windows Donma yapıyorsa kilitleniyorsa bellek veya ısınma sorunu yaşıyorsunuz demektir.

Genel Bu sorunlar Cpu ( işlemci ) lerden kaynaklanıyordur . Cpu fazla ısınmasından kaynaklanmaktadır. Eğer ki Bilgisayarınızı uzun zaman önce almışsanız fanları tozlanmış olabilir bu aşırı tozlanmadan sonra fanlar tam işlev göremeyeceği için bilgisayarın işlemcisini tam soğutma yapamayacaktır o yüzden ise cpu nun ısınmasına neden olacaktır. Kasayı açıp bütün fanları temizlemeniz gerekecektir.

Anakartınız Hardware özelliğini destekliyorsa bilgisayarınız kilitlendiğinde resetleyin ve bios ayarlarına giriniz. Biosta Hardware möntör bölümüne girerek Cpu ısısına ( Cpu temp ) bakınız 40 Derece normal bir ısıdır. eğer 70-80 ise kilitlenme nedeni olabilir.

Cpu ile Cpu Fanı arasına termal macun sürerek cpu nun ısı yalıtımı yapılmış olur. Bu Termal macunu bir kontrol ediniz sürülmemiş olabilir yada macun azalmış olabilir bunu şiddetle tavsiye ediyorum Sürünüz.

Termal Macun Nasıl Sürülür

 

Eğer Cpu dan kaynaklanan bir sorun değilse Bozuk Ramlerden kaynaklana bilir. Ramlerinizin bozuk olup olmadığını “http://www.goldmemory.cz/” indireceğiniz program ile kontrol ederek test edebilirsiniz. Bununla ilgili kullanım için site yada google arayabilirsiniz.

Kilitlenme Cpu ve Ramlerden kaynaklı değilse Ekran Kartından kaynaklana bilir Ekran kartınız arızalı olabilir veya sürücüleri yanlış yüklenmiş olabilir.

Eğer bu saydığımız donanımlardan kaynaklı değilse yüklemiş olduğunuz programlar arasında kaynak çakışması yaşanabilir . Bilgisayarınızdaki kasayı açık şekilde ekran kartı dışındaki donanım parçalarını tek tek sökerek test ediniz sorunu bulmak amaçlı. Tek başına sorun çıkartmayan bir kart başka bir kartla birlikte sorun çıkarıyorsa kartların yerini değiştirerek yeniden deneyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın