Sponsorlu Bağlantılar

[Yeni Yazı] Aygıt Yönetici Nedir – Aygıt Yönetici Ne işe Yarar

1.536 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarımızın çalışması için sadece işletim sistemi yüklemek yeterli olmamaktır, işletim sistemi yani Xp / Win 7 / win 8 veya Ubuntu gibi işletim sistemlerini kurdukdan sonra bilgisayarımızı kullana bilmek için Ses kartının, grafik kartının,Monitörün,Klavye gibi bir çok aygıt yani donanım birimine ihtiyaç vardır.

Çünkü bilgisayarımıza veri girişi yapabilmek yada veri çıkışı alabilmek için Aygıtlara ihtiyaç vardır. işte bilgisayarımızda Bu aygıtları yönetebilmek için Aygıt Yönetici konsoluna ihtiyaç vardır.

aygıt yöneticisi

Bu Aygıt Yönetici Konsolu yada Panelini açarak Buradan Aygıtlar ile ilgili işlemlerinizi yönete bilirsiniz. Burada bilgisayarınızda yüklü Aygıtları Görebilir yada Yüklenmemiş aygıtlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aygıt Yönetim panelini açmak için Win + R Tuş yardımı ile Çalıştır penceresini açıyoruz. Bu açılan pencereye devmgmt.msc komutunu yazarak ulaşabiliriz.

Bu paneli açtığınızda Bilgisayar üzerinde tüm Aygıtları göre bilirsiniz. Bu aygıtların bilgisayar üzerinde doğru yüklenip yüklenmediğini görebilirsiniz.

Aygıtlar bilgisayar üzerinde düzgün yüklenip yüklenmediğini Eğer Önünde Sarı işaret var ise bu aygıt düzgün yüklenmemiştir. Bu aygıtın sürücüsünü yeniden yüklemek için Bunun Üzerine Gelerek ;

sürücü ( Driver ) Güncelleme

 

Faremiz ile sağ tuş yapıp Sürücü Yazılımı güncelleştir, veya Devre dışı,Kaldır Seçenekleri ile Aygıta iat sürücülere ne yapmamız gerektiğinin komutunu verebiliriz.

 

Konumuzu Özetlemek Gerekirse ; Bilgisayarımızda yüklü Aygıtların sürücülerini Buradan Kontrol edebiliriz. İstediğimiz sürücülerin güncellemesini yapabilir kaldırabilir veya devre dışı bırakabiliriz.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın