Sponsorlu Bağlantılar

Wp Kurulu sunucunun geç cevap vermesi

43 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar,  bu yazımızda WordPress kurulu sitede yavaşlamanın başlıca nedenleri nelerdir, alınacak tedbirler nelerdir, neler yapılabilir bununla ilgili olarak sorularımıza cevaplar vermeye çalışacağız.

WordPress açık kaynaklı bir yazılım ve her tarzda sitenin yayınlanabilmesi için geliştirilmiş bir açık kodlu yazılım olarak en çok kullanılan bir alt yapıdır.

Hal böyle olunca diğer yazılımlara göre daha fazla iş gücü ve ram tüketimi gerçekleştirmektedir. Ücretli veya ücretsiz tema kullanımı veya hiç işlem olmazsa bile bu tüketim yapılmaktadır. Bu nedenle wp sunucu geç cevap veriyor veya site geç açılıyor gibi birçok sorunla karşılaşılabilir.

Sizin bu gibi durumlar yapacağınızı wordpress site geç açılıyor sorunu ve bununla ilgili olarak alınabilecek tedbirleri aşağıda listeli olarak sizlere vermeye çalışacağız.

WP SİTE GEÇ AÇILIYOR SORUNU ÇÖZÜMÜ

Geç açılan sitelerde yada sunucu geç cevap veriyor gibi hatalarda optimizasyon çalışması yapmak gerekmektedir.

Sitenizin kurulu olduğu hosting kurulu sunucular hangi alt yapıyı kullanıyorsa genel olarak LİTESPEED yüklü sunucularda dikkat ederek “https://wordpress.org/plugins/litespeed-cache/” eklentisi kurarak sitenin daha hızlı performanslı olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu eklentiyi eklediğinizde ve ayarları yapılandırdığınızda gözle görülür bir performansa sahip olacaksınız.

Bunun dışında sitenizi doğrudan performans olarak etkileyen sebepler arasında aşağıda listede olduğu gibi sıralayabiliriz;

  • Sitenize gelen bot ziyaretçiler
  • Anlık site ziyaretinde yaşanan yoğunluklar
  • WordPress de kurulu istatistik ve log eklentileri de yavaşlatmaktadır.
  • Admin-Ajax.php dosyasının sık sık sorgulama isteği göndermesi
  • W-login.php ve xmlrpc.php sayfalarına gelen istekler
  • Wp-cron.php dosyasının sık sık çalışması
  • Arka planda php işlemi açan tema kullanımı
  • Son olarak wordpress de fazla eklenti kullanımı

Yukarıda verdiğimiz başlıca nedenler arasında sitenizin yavaş açılmasına böylece sunucunun geç cevap vermesine neden olacaktır. Bunun dışında sunucularda yaşanan dar boğazlar nedeniyle de yavaşlamaktadır.

TAVSİYE VİDEO;

Hosting firmasıyla görüşerek ya da sunucu yönetimi konsolundan yeniden başlayarak herhangi bir sebepten dolayı oluşabilecek yavaşlamayı çözmeye çalışacağız.

Tavsiye Yazı; Ücretli WordPress Kurulumu

Yukarıda verdiğimiz sebeplerden dolayı sitenin geç açılması, yavaş açılması nedeniyle oluşabilecek sebepleri vermeye çalıştık. Bununla alakalı olarak sizlerin de ilave edeceğiniz önerileri sayfamızın hemen altına yazarak çözüm sağlamış olacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın