Wordpress

WordPress eklenti kalıntıları nasıl temizlenir

WordPress eklenti kalıntıları nasıl temizlenir

Merhabalar, bu konumuzda WP eklenti kalıntılarını temizleme konusunda WordPress tabanlı web sitesi olan arkadaşlar için bilgi vermeye çalışacağız.

Bilindiği gibi WordPress alt yapısını kullananlar için eklentiler büyük bir nimettir. Sitenize özellikler katan ve birçok yardımcı araçlar sayesinde sitenizin daha verimli ve kararlı çalışması için eklentiler kullanılmaktadır.

Bu eklentiler ücretli veya ücretsiz olarak bir yazılım kodlayıcıları tarafından WordPress plugins kütüphanesi üzerinden bulabilirsiniz.

Bizim bu konumuzda sitenize yüklediğimiz WordPress eklentilerini kaldırdığınızda geriye kalan kalıntı dosyalarını temizlemek, kaldırmak için siz değerli arkadaşlarımıza yol göstereceğiz.

WORDPRESS EKLENTİ KALINTILARINI TEMİZLEME

WordPress alt yapısına sahip sitemize indirip kurduğumuz her eklenti database üzerinde alanlar açarak bu alan üzerinde yer almaktadır.

Tablolar halinde yer alan WordPress eklentilerini kaldırdığınızda çoğu dosyalar silineceği gibi silinmeyen dosyalar da yer almaktadır. Silinmeyen bu kalıntılar da sitelerin yavaş çalışmasına neden olabilmektedir.

TAVSİYE VİDEO;

Yine WordPress eklenti kalıntılarını temizleme için bir eklentiye ihtiyaç duyulabilmektedir. Bunun için kullanabileceğiniz eklentimiz Plugins Garbage Collector bu eklentimiz ile database temizleme yaparak veri tabanını optimize edebilirsiniz. Eklentiyi https://tr.wordpress.org/plugins/plugins-garbage-collector/ adresi üzerinden zip olarak indirerek kurabilir veya WP admin paneli > Eklentiler üzerinden aratarak indirebilirsiniz.

Database üzerinde yer alan çöp kalıntıları bu eklenti ile temizlemek kolay olacaktır. Bu konumuzda wordpress eklenti kalıntılarını temizleme hakkında bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili sorular için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2021-2022-2023-2024-2025

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL