Sponsorlu Bağlantılar

WordPress eklenti güvenliği

38 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda wp eklenti güvenliği konusunda siz takipçilerimize ve bu konuda araştırma yapan kullanıcılara bilgiler vermeye çalışacağız.

Temalarda olduğu gibi eklentilerde güvenlik açısından önemlidir. Eklentileri gelişi güzel olarak websiteler üzerinden indirerek kurulum yapmayınız.

Kullandığınız warez eklentiler, bir turuva atı gibi kaleyi içten yıkmak gibi sitenize sızan zararlı kodlar nedeniyle tehlikeye atabilirsiniz. İndirilen eklentileri gelişi güzel sitenize yüklemeyeniz.

WORDPRESS EKLENTİ GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMA

WordPress de olmazsa olmazlardan ve temaya yeni özellikler, bileşenler katarak kullanım kolaylığı sağlayan eklentileri sitenize yüklendiğinde hosting firmasına eklenti editörünün perm’lerini kapattırınız.

Perm diğer adıyla perma veya permalink olarak söyleyebiliriz. Bunu şu şekilde açıklamak gerekirse eğer permalar açık olduğunda eklenti kodları değiştirebilir.

Sitenizin güvenliği için ne kadar az eklenti olursa siteniz o kadar güvede olacaktır. Ne kadar eklenti o kadar siteniz risk taşıyacaktır.

Bunun dışında eklenti güncellemelerini mutlaka takip ediniz güncellemeler çıktığında bu güncellemeleri gerçekleştiriniz.

Bunun dışında eklenti güvenliği için wp-content/plugins klasörünün SHMOD izini yani dosya izinlerinin 755 olduğundan emin olunuz.

Bunun dışında eklentilerin görünmemesini istiyorsanız wp-content/plugins klasörü içine boş bir index.php dosyası oluşturmak yüklü eklentilerin görünmemesini sağlayacaktır.

ÜCRETLİ WORDPRESS KURULUMU

Yukarıda konumuzda worpdress eklenti klasörü güvenliği, eklentilerin güvenliği nasıl olmalıdır? Bunu yazımızda sizlere basit yöntemlerle anlattık. Sizinde bu konuda ilave edeceğiniz bilgiler için konumuzun hemen altında yorumlar kısmından bize yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın