Windows 11

Windows Verimlilik Modu Nedir ve Nasıl Aktif Edilir

Windows Verimlilik Modu Nedir ve Nasıl Aktif Edilir

Merhabalar, bu konumuzda Windows verimlilik modu ne işe yarar, verimlilik modu nasıl açılır konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Bilgisayarı sorunsuz ve verimli bir şekilde çalışabilmesi için görev yöneticisi üzerinden kullanıma sunulan bu özellikte görev yöneticisine girdiğinizde işlemci ( cpu ) değeri fazla olan ve bilgisayarı yoran uygulamaların programların verimli çalışarak bilgisayarı yormadan kullanımını amaçlamaktadır.

İşlemci gücünü büyük ölçüde tüketen uygulamalara müdahale ederek güç tüketimini azaltmayı amaçlamaktadır.

Bunun için zaman zaman “görev yöneticisi” kontrol ederek cpu değeri işlemci yükü fazla olan uygulamaları kontrol ederek kullanılmıyorsa sonlandırmak veya çalışıyorsanız “verimlilik modu” aktif ederek daha stabil çalışmasını sağlamak olacaktır.

WİNDOWS VERİMLİLİK MODUNU AKTİF ETMEK

Görev yönetici üzerinden etkinleştirilen bu özelliği açmak için Windows Tuşu + R harfine birlikte basınız.

Çalıştır penceresi açılacaktır çalıştır penceresine “taskmgr” komutunu yazarak enter tuşuna basarak “görev yöneticisi açmak” için kullanabilirsiniz.

Buradan Görev yönetici panelini açtığınızda CPU değerlerini kontrol ediniz. Bu listede kullanım değerlerine göre sıralamasını yapınız.

Burada yüksek CPU kullanımı yapan uygulamayı bulalım ve üzerine gelerek farenin sağ tuşu ile “Verimlilik modu” bulun ve bu butona bastığınızda aktif hale gelecektir.

Verimlilik modunu açmak bu kadar kolaydır. Böylece CPU tüketimi fazla olan uygulamaları bu şekilde daha stabil çalışmasını sağlayabilirsiniz. Verimlilik modun da çalışan uygulamaların yanında çift yaparak simgesi görünecektir.

Bu konumuzda Windows 11 verimlilik modu nasıl aktif edilir, nasıl açılır yazımızda vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2023-2024-2025-2026-2027

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL