Sponsorlu Bağlantılar

Windows sid numarası nedir? nasıl öğrenilir?

5.601 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar Sistem ve Ağ Uzmanlığı konusunda derslerde gösterilen fakat bilgisayarcılar tarafından yada bilgisayar kullananlar tarafından pek bilinmeyen Windows sid numarası nedir, sid numara öğrenme konularında sizlere elimizden geldiği kadarıyla bilgi vermeye çalışacağım.

Windows SİD Nedir?

Sid  ( Security identifier ) kelimesinin kısa yazılımıdır. Bilgisayar, Bilgisayar kullanıcılara ve Security gruplarına verilen evrensel bir kimliktir. Yani Her vatandaşın kendine has bir TC Numarasının olduğunu düşünürsek, Bilgisayarda yeni bir işletim sistemi kurulduğunda ve bilgisayardaki her bir kullanıcıya verilen bağımsız bir kimlik numarasına windows sid denir?

Bilgisayar bazlı ve kullanıcı bazlı sid numaraları bir network ağıda girdiğinde bu sid numarası sayesinde o bilgisayarlar tanınmaktadır. 

SID Numarası Ne Zaman Oluşur?

Bilgisayara yeni bir işletim sistemi kurulmaya başlandığında sid numarası oluşur. SID Numarası günümüze NT4 versiyonundan bu tarafa kullanılmaya başlamıştır. 

İmaj ile sistem kuruluyorsa, yani bir bilgisayar üzerinden imajı alıp diğer bilgisayara işletim sistemi kurulduğunda sid numarası hepsi aynı mı? olur. Bilgisayarda imaj alınmadan önce yeni bir işletim sistemini kuruyorsunuz ve bu bilgisayarın imajını diğer bilgisayarlara atmadan önce yeni kurulu bilgisayara sysprep yapmanız gerekir. sysprep yapmak sid numaralarını ve diğer ayarları sıfırlama yaparak yeni bir kuruluma hazır etmek diyebiliriz. Bunun için daha önceden hazırladığım. Sysprep Nasıl Yapılır? makalesini okuyabilirsiniz. 

Not: Bilgisayarımızda herhangi bir dosya, belge veri korumak ve içerik gizleme yani encryption yapıldığında bu şifreli dosya başka bir bilgisayar’da okumayacak gösterilmeyecektir. Bu şifreleme bilgisayardaki sid numarasına göre yapıldığı için başka bilgisayarın sid numarası ile uyumsuz olduğu için şifreli dosya açmayacaktır. 

Windows SID Numarası Öğrenme?

bilgisayar sid numarası nasıl bulunur, bilgisayarda sid numarası öğrenmek aslında oldukça kolaydır. SID Numara bulma için win+r tuşlarına birlikte basalım ve çalıştır penceresini açalım.

Çalıştır penceresine cmd komutunu yazarak dos penceresine “whoami /all” komut dosyası yazdığınız da bilgisayar kullanıcı adı, sid numarası ile birlikte grup kayıtlı ise bu özellikleri görebilirsiniz. windows sid numarası öğrenme konulu konuda sizlere bilgi vermeye çalıştım. Bu konuda sizlerinde sorularınız olursa soru cevap bölümünden tarafımıza gönderebilir, sorulara cevap vermeye çalışacağım. 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Windows sid numarası nedir? nasıl öğrenilir? (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Merhaba, SID sistemine geçti nasıl eski haline döndürebilirim outlloktaki maillere ulaşmam lazım

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın