Windows 11

Windows 11 otomatik kapatmayı ayarlama

Windows 11 otomatik kapatmayı ayarlama

Merhabalar, bu konumuzda başta Windows 11 işletim sistemli bilgisayarlarda zamanlı veya otomatik kapanmayı ayarlama konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Bilgisayar başında uzun süre durmayacaksanız veya geç saatlere kadar indirme işlemi yapan bilgisayar da işlemin bitmesini hesapladıktan sonra kendiliğinden kapanmasını istiyorsanız küçük bir kod kullanarak otomatik kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Bizde bu yazımızda Windows 11 işletim sistemi en güncel sürümü olduğu için hatta vereceğimiz komut ile tüm bilgisayarlarda gerçekleştirebilirsiniz.

WİNDOWS 11 OTOMATİK KAPATMA KOMUTU

 

Bilgisayarınızı otomatik kapatmak isterseniz Dos komutu olarak kullanacağınız komut kalıbı şu şekilde olacaktır.

Windows Tuşu ve R harfine birlikte basınız.

Çalıştır penceresi açılacaktır.

Çalıştır Penceresine “cmd.exe” komutunu yazın ve enter tuşuna basınız.

Açılacak Dos Penceresine komut kalıbımız olarak şunları yazalım.

 

Shutdown –s –t 3600

Shutdown bu komut bilgisayarı kapatma komutudur. 3600 ise saniye cinsinden bilgisayarımızı kapatmak istediğimiz süredir. Bir saatte 60 dakika * 60 saniye = 3600 saniye olarak hesaplanmaktadır. Siz istenilen saat sonrasını kapatmak için saniye hesabı yaparak buraya yazabilirsiniz.

Yukarıda adımlarla Windows 11, Windows 10 başta olmak üzere tüm Windows işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz.

İPTAL ETME;

Herhangi bir sebeple tekrar bu otomatik kapatma talimatını iptal etmek isterseniz o zaman tekrar Dos komutuna shutdown –a komutunu yazmanız yeterli olacaktır.

Bu konumuzda Bilgisayarı programsız zamanlı kapatma konusunda kullanılan komut nedir, nasıl kapatılır anlatmaya çalıştık. Konumuzla ilgili sorular için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2023-2024-2025-2026-2027

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL