Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 son yazdırma geçmişini görüntüleme

337 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda Win 10 işletim sistemi kullananlar için yazdırma geçmişini görüntüleme konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

İşyerinizde, okulda veya herhangi bir fotokopi gibi bir alanda çalışıyorsanız işinize yarayacak bir ipucu vereceğiz. Bilgisayardan çok sayıda öğe yazdırıyorsanız bilgisayar yazıcısında yazdırma geçmişi işinizi kolaylaştıracaktır.

Bilgisayarda tutulacak log kayıtları ile önceden yazıcıya gönderdiğiniz geçmiş kayıtları görebileceksiniz. İlk önce tabi bazı ayarların yapılması gerekiyor ardından bu yazdırma geçmişini görebilesiniz.

Yazıcıya gönderdiğiniz belgeleri yazıcınızı arızalandıysa sizi orta bırakacak olması sizi endişelendirmesiniz. Bunun için Windows 10 son yazdırma geçmişini görmek için bunu kayıtlardan geri alabilirsiniz. Şimdi bunun için bu ayarları ilk önce etkinleştirmek gerekecektir.

WİN 10 YAZDIRMA GEÇMİŞ KAYITLARI GÖRME

Son yazdırma geçmişini görüntülemek için “olay günlüğü” etkinleştirmek gerekecektir. Bunun için aşağıda adımlarla takip ederek ayarları yapılandıralım.

Windows 10, Windows 8, Windows 7 işletim sistemi ve eski sürümler içinde kullanacağınız bu ayar için;

  • Windows Tuşu + R Harfi Tuşu birlikte basınız.
  • Çalıştır Penceresi açılacaktır.
  • Çalıştır penceresine “msc” komutunu yazın
  • Karşınıza “olay görüntüleyicisi” çıkacaktır.

Açılacak panoda sırasıyla işaretli adımları takip ederek gidelim. Uygulama ve Hizmet Günlüğünü hemen altından Windows klasörü > PrintService klasörü altında giriyoruz.

PrintService klasörü geldiğimizde sağ tarafta “yönetim” ve “çalışıyor” araçlarını göreceksiniz. Burada yönetim üzerine gelerek farenin sağ tuşu ile “özellikler” kısmına giriyoruz.

Yukarıda “özellikler” kısmına girdiğimizde “günlük kaydını etkinleştir” kutucuğu işaretleyiniz. Böylece yazıya gönderilen yazıların kayıtlarını bu şekilde tutmaya başlayacaktır. Günlük yolu ise yine aynen yukarıda işaretlediğimiz gibi görünmektedir.

Sistemde “%SystemRoot%\System32\Winevt\Logs\Microsoft-Windows-PrintService%4Admin.evtx” yolu takip edecektir.

Yukarıda adımlara kadar günlük yazdırma kayıtlarını tutmak için etkinleştirdik. Peki bunu nereden ve nasıl göreceğiz.

Yukarıda sizlere iki ayardan bahsetmiştik, yönetim ve çalışıyor buradan “çalışıyor” yazan yere girdiğimizde burada yazıya gönderilen kayıtları görebilirsiniz. Görmek istediğiniz kayıt üzerine gelerek “bilgi” yazan yeri açtığınızda yazıcıya gönderilen kayıtları görüntüleyebilirsiniz.

Yukarıda adımlar yine “çalışıyor” yazan kısımdan “olay özellikleri” kısmı üzerinden yazdırma geçmişini görüntüleyebilirsiniz.

VİDEO ANLATIM;

Bu konumuzda yazdırma geçmiş kayıtlarını görüntüleme Windows 10 işletim sisteminde nasıl yapılmaktadır, nasıl yapılmış konumuzda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla alakalı sorularımız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesi üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın