Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 Çalışma Grubu ismini değiştirme

557 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda bilgisayarların bulunduğu ortak ağ veya diğer adıyla çalışma grubu adı nasıl değişir? Bu yazımızda buna değineceğiz. Bir işyerinde, fabrikada bilgisayar topluluğu bulunuyor ve o ortam da bir ortak network topluluğu içinde ve active directory ile yönetilen bir ağdaysa bulunduğunuz ağ isimlendirilmiştir.

Bu ağ ismini domain kurulmuş sunucu üzerinden değişebileceğini bireysel client kullanıcılar sadece bu ağa dâhil olabilmektedir. Fakat sizin şahsi bilgisayarınızda bu ağ ismini değiştirebileceğini biliyor muydunuz?

Şimdi bu yazımızda ortak grup adı veya diğer adıyla çalışma grubunun adını değiştirme konusunda aşağıda adımlarla kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

WİN 10 ÇALIŞMA GRUBU ADI NASIL DEĞİŞİR?

  • Bilgisayarım simgesi üzerine gelin ve sağ tuş ile özellikler kısmına giriyoruz.
  • Gelişmiş sistem ayarları

Yukarıda sistem ayarlarını açtıktan sonra karşınıza aşağıda görüldüğü gibi ayarların bulunduğu bir pencere açılacaktır.

Yukarıda Windows 10 işletim sistemine sahip olduğumuz için diğer Windows 8, Windows 7 işletim sistemlerinde de aynı adımları takip edeceksiniz. Çalışma grubu olarak Workgroup olarak varsayılan olarak gelmektedir. İsteğe göre bu takıyı değiştirebilirsiniz.

Workgroup adını değiştirmek için “Bu bilgisayarı yeniden adlandırmak veya etki alanını ya da çalışma grubunu değiştirmek için “Değiştir açınız.”

Yukarıda çalışma grubunu değiştirmek için “değiştir” butonu basınız. Yukarıda ikinci resimde görüldüğü gibi bir pencere “çalışma grubu” yazan yere değiştirilecek ismi giriniz.

Burada ismi değiştirdikten sonra bilgisayarı yeniden başlattığınızda yeni domaine takılmış olacaktır. Daha önceki konularımızda bilgisayar domaine nasıl katılır yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu süreç biraz zor, güç olabilir.

Bunun için domain ismini değiştirdiğiniz de mevcut ağ grubunda bilgisayarlarınız arasında iletişimde sorunlar yaşanabilir. Bu konumuzda çalışma grubu adını değiştirme konusunda bilgi vermeye çalıştık.

Bu konuyla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından tarafımıza sorular sorabilirsiniz. Diğer tüm sorularınız için bilgisayarcıya soru sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın