İpUçları

Windows 0x0000011b Ağ Yazdırma Hatası Nasıl Çözülür

Windows 0x0000011b Ağ Yazdırma Hatası Nasıl Çözülür

Merhabalar, bu konumuzda Windows 10 işletim sisteminde bu ay gelen güncellemeler ile yaşanan sorunlardan biri olan ağ yazıcısında yazdırma hatası 0x0000011b sorunu nasıl çözülür bunu yazımızda vermeye çalışacağız.

Windows Print Spooler Spoofing Vulnerability güvenlik açığını düzeltmek için yayınladığı güncelleme sebebiyle yaşanmaktadır. Ağda kullandığınız yazıcıdan herhangi bir çıktı alamıyor daha doğrusu yazıcıyı ağda görmüyordu.

Şimdi yaşanan bu hata kodu 0x0000011b aldığınızda aşağıda yapacağınız kayıt defteri üzerinden düzenleme ile sorunu çözebileceğiniz gibi Windows 10 da en son bu güncellemeyi kaldırarak da problemi çözmüş olacağız.

 

WİNDOWS 10 0X0000011B HATA ÇÖZÜMÜ

 

Kayıt defteri düzenleyicisi açmak için Windows Tuşu + R harfine birlikte bastığınızda çalıştır penceresini açıyoruz.

Çalıştır penceresine “regedit.exe” komutunu yazıp enter tuşuna bastığımızda “kayıt defteri düzenleyicisi” açılmaktadır.

Kayıt defteri düzenleyicisinde aşağıda klasör adımlarını takip ederek bir dosya oluşturacağız.

KEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Print

Yukarıda adımları takip ederek “Print” klasörü üzerinde iken sağ panelde “RpcAuthnLevelPrivacyEnabled” dosyası adında DWORD-32 formatında dosya oluşturuyoruz. Bunun üzerine fare ile çift açtığımızda değeri “0” olarak girin ve tamam diyoruz.

Daha sonra bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Bundan sonra ağda yazıcımızı göreceği için orun yaşamamaktayız.

Bu ayarı yaptığımızda “güvenlik açığından korumasız hale gelebilirsiniz.” Benim deneyim bu ayarı yaptığınızda yazıcıya biraz geç geliyor gibi gelmektedir.

TAVSİYE VİDEO;

Son olarak eğer sorun hale devam ediyorsa Windows > Ayarlar > Güncelleştirme > Güncelleme geçmişi üzerinden kaldırabilirsiniz.

Böylece 0x0000011b ağ yazdırma sorunu çözümünü sağlamış olacağız. Bu konumuzda 0x0000011b hatası nasıl düzelir konusunda bilgi vermeye çalıştık.

Konumuzla ilgili sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz.  Diğer konularda sorularınız için bilgisayarcıya soru sor sayfasından bize iletebilirsiniz. KOD: 2021-2022-2023-2024-2025

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL