Sponsorlu Bağlantılar

WHM ile SSH Cache Temizleme

404 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda Linux tabanlı sunucularda cache bellek temizleme komutu nedir, nasıl kullanılır? Bununla ilgili siz takipçilerimize bilgi vereceğiz.

İnternet sitelerinde gezinirken aynı sitelere tekrar giriş yaptığınızda hızlı bir giriş, hızlı bir açılış yapması için bilgisayarda bu sitelerin önbilgileri cache bellek tutulduğu gibi Linux sunucularda da tutulmaktadır.

Belli bir süre sonra bu bellekler sunucularda iş yükü getirdiği için sunucuların yavaş açılmasını sağlamaktadır. Hal böyle olunca sunucular geç cevap vermesi nedeniyle hit kaybına yol açacaktır.

Şimdi gelelim sunucularda aşırı kaynak tüketime neden olan sebeplerden dolayı cache bellek temizliği için kullanılan komut ile önbelleği temizlemeye!

Bunun sunucu cache bellek temizliği için aşağıda vereceğimiz komutu SSH ile kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

SSH İLE SUNUCU CACHE BELLEK TEMİZLEME

Whm ile sitenizin kontrolü sağlayacağınız terminal panele girmek için size verilen kullanıcı adı ve parola ile whm.siteadi.com şeklinde WHM panele girebilirsiniz.

Kullanıcı adınız ve parola ile WHM arayüzüne girdiğinizde Terminal yazan yerde sunucuya bağlanacağınız SSH komut yazabildiğiniz bir dos penceresi açılacaktır. Bazı hosting firmaları bunun için SSH yazılımı indirerek yapmanızı sağlamaktadır.

İnternet üzerinden de SSH yazılımı indirerek sunucu arayüzüne bağlanmak için bilgileri girerek güvenli bağlantı sağlayabilirsiniz.

Home > Server Configuration > Terminal adımları ile komut satırını yazacağımız alana geliyoruz ve önbellek temizleme komutu olarak şunları yazalım.

echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches

 Yukarıda verdiğimiz komutları yazdığınızda sitenize ait önbelleği silmek için kısa işlemi hemen başlatmış oluyorsunuz.

Yukarıda adımlarla Linux Cache bellek temizleme işlemini SSH komutu ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu konumuzda sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden sorunlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın