Sponsorlu Bağlantılar

Whatsapp uçtan uca şifrelemeyle korunmaktadır nedir?

422 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu sohbete gönderdiğiniz mesajlar ve yaptığınız aramalar artık uçtan uca şifrelemeyle korunmaktadır.Daha fazla bilgi için dokunun. 

Bugün bir arkadaş ile whatsapp üzerinden mesajlaşmak isterken gönderdiğim resim üzerinde bu yazı çıkmaya başladı acaba bu nedir ? diye sizde düşünmüşünüzdür.

whatsapp kripto şifreleme

 

Bu konuda daha fazla bir açıklama için bu bildirim üzerine dokunduğunuzda size detaylı olarak bilgi verecektir. Whatsapp yeni bir güvenlik önlemi olarak aramalar ve sohbet mesajlarını bundan sonra şifreleme yani kriptolu bir şekilde iletimini yapacaktır.

FBI ile Apple arasında şifreleme yönündeki davalar devam ederken Whatsapp mesajları şifreli bir şekilde göndermek için karar aldı . Şifreleme mesaj ile “Uçtan uca şifrelendiğinde mesajların , resim , belgelerin ve sesli aramaların yanlış ve üçüncü kişilerin eline geçmesini önlemek amacıyla oluşturulmuş bir şifreleme yöntemidir.

Çalışma mantığı siz ve karşınızdaki görüştüğünüz iletişim kurduğunuz kişi arasında bir okunacağı temin etmektedir. Yani geliştirilmiş bir şifreleme yöntemi ile şifrelendiği için bir başka kişi tarafından okunamayacaktır.

Bu mesajlar kilitli bir şekilde gönderildiği için bu kilidi açmak sadece siz ve mesajlaştığınız kişi tarafından açılacaktır. Bu kilidi , şifreyi açmak için anahtar sizin ve diğer kişinin elindedir. Bu mesajlar whatsapp sunucularında kalmıyor kalsa bile şifreleme olduğu için sizin dışında kimse tarafından okunamadığı için kişilik haklarınızda gizli kalmış olmaktadır.

Bu Şifreleme tekniğine Open Whisper Systems ismi verilmektedir. Derinlemesine şifreleme olarak geçen bu metot için detaylı bilgileri “https://www.whatsapp.com/security/?lg=tr&lc=TR” adresi üzerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca Bu şifreleme metot doğrulamasını yapabilirsiniz.

whatsapp şifreleme doğrulama

Bu sohbete gönderdiğiniz mesajlar ve yaptığınız aramalar artık uçtan uca şifrelemeyle korunmaktadır,yani WhatsApp ve üçüncü kişiler bunları okuyamaz veya dinleyemez. 

Doğrulama dediğinizde sizin ve diğer kişinin okuyabileceği bir barkod çıkacaktır. Bu barkod karşı tarafa okutmak gerekir veya rakamları karşılaştırarak doğrulama yapabilirsiniz.

whatsapp doğrulama kodu

Yukarıda örnekte olduğu gibi karebarkod okutturarak veya yukarıda yazılı numarayı karşılaştırma yolu ile doğrulamasını yapabilirsiniz. Kısacası bu Whatsapp tarafından sizin için mesajları şifreleyerek bir başkasının okumasının veya birilerinin eline geçmesini önlemek amacıyla şifreleme özelliğidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın