Sponsorlu Bağlantılar

WAN ve LAN bağlantı noktası arasındaki fark nedir?

56 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar bu konumuzda Kablosuz Ağ Bağlantılarında kullanılan Wan ve Lan Bağlantıları arasında fark nedir? bunlar nedir hangisi kullanmamız gerekir, bunlar hakkında sizlere bilgi aktarmaya çalışacağız. ilk önce wan bağlantı ve lan bağlantı nedir? bununla ilgili bilgi vererek konumuza başlayalım.

wan bağlantısı nedir?

wide area network kelimelerin baş harflerinin kullanıldığı ağ bağlantı türüdür. Geniş alan ağı adı verilen bu tür bağlantılarda birden fazla cihazın bir birleri ile iletişim kurmasını sağlayan bir fiziksel veya mantıksal ağ türüdür. Buna örnek verecek olursak evde kullanmak için satın aldığınız İnternet bağlantı büyük bir ağ yapısına sahiptir bu tür ağlara , İnternet’e bağlanmak için wan bağlantısı yapmak gerekir. 

lan bağlantısı nedir?

local area network veya diğer adıyla yerel ağ bağlantısı adı verilmektedir. Kurulan yerel ağ bağlantısı ile bu ağ içerisinde kurulu olan bilgisayar veya diğer cihazların kendi aralarında iletişim kurmasıdır. Buna örnek vermek gerekirse bir fabrika veya küçük bir işletme içinde bilgisayarlar arasında iletişim sağlanmasıdır. 

lan ile wan bağlantısı arasında fark nedir?

bu iki bağlantı arasındaki fark nedir? bununla ilgili sizlere daha net açıklamak gerekirse, fabrika, okul, iş yerinde vb. atölyelerde birden fazla bilgisayarınız var, bu bilgisayarların birinde yazıcı kurulu olsun, diğer bilgisayar bu bilgisayara çıktı almak için veri göndermesi yani bir yazı göndermesi gerekiyor bunun için bu iki bilgisayarın bir biri ile haberleşmesi için bir ağ bağlantı kurulması gerekir işte bu yerel yani lokaldeki bilgisayarların bir birleri arasında iletişim için lan bağlantı kurulması gerekiyor biz bu tür bağlantıya lan bağlantısı diyoruz.

bu iş yerindeki bilgisayarlar veya bunlardan biri İnternet ortamına çıkması gerekecektir, İnternet’den dosya indirme, haber okuma, veya mail göndermesi gerekeceği için burada bir geniş ağ bağlantısı olan wan bağlantı kurulu olması gerekir. Bu wan ağ bağlantı için bir İnternet servisinden hizmet almanız gerekecektir TTNET, UYDUNET gibi servislerden hizmet satın almanız abone olmanız gerecektir. Biz buna da wan bağlantısı diyoruz. 

wan ile lan bağlantısı arasındaki fark birinin kendi içinde iletişim kurması diğerinin İnternet ortamında bağlı tüm Dünya’daki ağlar ile bağlantı kurmasıdır diyebiliriz. Aradaki fark bu şekilde yalın bir şekilde anlatabiliriz.

Arama Tags & Etiket;

wan ile lan arasındaki fark, wan ile lan arasındaki fark , lan ile wan arasındaki fark nelerdir, wan ile lan karşılaştırması

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın