Sponsorlu Bağlantılar

vps sunucu nedir

823 views
Sponsorlu Bağlantılar

Virtual Private Server baş harflerinin kısaltılması ile oluşmuş VPS nedir? konusu hakkında bildiklerimizi paylaşmaya çalışacağım. Türkçe kelime olarak ise Sanal Özel Sunucu anlamı içermektedir.

Bir tane fiziki server yani sunucunuzun olduğunu düşünün bu sunucu içerisinde dns , dhcp , yazıcı server , web server gibi hizmetleri vermektedir. böyle olunca fiziki server fazla çalışacak , performans ve güç tüketimi olarak tüketimi daha fazla olacaktır. O zamanda sunuculara verilen hizmet kalitesi düşecek cevap veremeyecek duruma geleceği için hizmetlerde sorun yaşanacaktır.

Fakat Bilgisayarınızın içinde birden çok sanal bilgisayar kurduğunuzda bu tek sunucunun verdiği hizmeti sanal sunuculara dağıtarak daha çok performans almış olursunuz. Ram , İşlemci gibi performansı etkileyen iş yoğunluğu dağıtarak hizmet kalitesini artış oluyorsunuz.

vpn nedir-von kurulummu

Vpn Sunucunun Yararları Nelerdir?

  • vpn sunucular kullanımında yararlanması , maliyet yönünden önemlidir. Büyük şirketler öncelikle maliyetlerin düşük olmasını ön planda tutarlar . Tek server içinde sanal serverler oluşturarak maliyetleri düşürmüş olurlar.
  • Güvenlik olarak daha güvenlidir. Sadece bu sanal serverlere siz müdahale edebileceğiniz için dışarıdan müdahale etme şansı olmadığı için güvenli bir hizmettir.
  • Bilgiler şifrelendiği için veri akışı güvenlidir. Vpn üzerinden bilgiler bir borunun içinden gider gibi korunduğu için dışarıdan yapılan saldırılar etkisiz olacaktır.
  • Engelli sitelere girebiliyorsunuz.
  • VPN avantajları saymakla bitmiyor , destek maliyetleri gibi bir çok şeyi küçük bütçeler ile büyük hizmeler alabilirsiniz.

Bununla birlikte internet ortamında bulunan ücretsiz vpn sunucuları sayesinde bir başka siteye girdiğinizde farklı bir bölgeden lokalden giriş yapıyor gibi görünüyor olabilirsiniz. yani siz Türkiye’den vpn aracılığı Amerika’dan bağlanıyor gibi görünürsünüz ayrıca yasaklı sitelere giriş yapma imkanı da bulabilirsiniz.

Arama Tags & Etiket;

vpn nedir , vpn server nedir , vpn sunucu nedir , sanal sunucu nedir , sanal server nedir , sanal bilgisayar

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın