Sponsorlu Bağlantılar

USB Type-C Bağlantı tipi nedir

63 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda USB TYPE-C nedir, nerede kullanılır sorularına bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız. Son zamanda teknoloji meraklıların sıklıkla duyduğu bağlantı tipi olan USB TYPE-C nedir? Bununla ilgili sizlere bu yazımızda bahsedeceğiz.

USB TYPE-C NE İŞE YARAR?

USB TYPE-C veya diğer adıyla USB-C olarak da geçmekte olan 24 pinli bir bağlantı tipidir. Şarj etmek veya veri aktarmak için kullanılan bu bağlantıda son zamanlarda bilgisayarlar, telefonlar ve tablet gibi cihazlarda da kullanılabilir hale geldi.

İlk kez kullanımı 2014 yılında başlanılan bu bağlantı türünde son yıllarda adını sıklıkla duyulmaya başlanmıştır. Küçük bir fiziksel konektör bağlantısına sahiptir.

Bazı bağlantı özellikleri nelerdir kısaca bunun hakkında bilgi vermek gerekirse bu kabloyu neden kullanmalıyız?

  • 4K filmleri HDMI bağlantısı olmadan aktarabilir.
  • Hızlı şarj özelliği
  • USB 3.1 tip C kablolardan 10 Gbps fazla aktarım hızı sunmaktadır.
  • Her iki ucu da aynı olduğu için takmak kolay

Bazı özellikleri bu şekildedir. Günümüz teknolojisinde son zamanlarda artık macbook, bilgisayar, tablet, telefonlarda yerini almaya başlayan bu kablolar kullanılmaya başlanmıştır.

Bu kabloların desteklediği telefon modellerinden bir kaçını sıralarsak şu şekilde bahsedebiliriz. Google Pixel, LG V20, Huawei Honor, One Plus, Motorola Moto Z, HTC 10, Sony Xperia, Asus Zenfone, Xiaomi Mİ5, Galaxy Note 7, Lenovo Z2 Plus bunları örnek verebiliriz. KOD: 2020 – 2021 – 2022 – 2023

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın