Sponsorlu Bağlantılar

uplink ve downlink nedir?

1.460 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda haberleşmede önemli iki terim üzerinde bilgi vermeye çalışacağız. Uplink nedir? ve downlink nedir? bu iki kelime sıklıkla duyduğumuz ama pekte bilmediğimiz kelimelerdir. Şimdi bunlar nedir, ne işe yarar, ne demek hemen incelemeye başlayalım.

Uplink Nedir?

Uydu haberleşmesinde geçen iki terimde uplink, yer istasyonlarından uyduya gönderilen sinyallere uplink denilmektedir. Yani bir maç yayını sırasında yer istasyonlarından uyduya gönderilen sinyalleri temsil etmektedir. Ayrıca günlük hayatımızda kullandığımız akıllı cep telefonlarından uyduya gönderilen sinyallere’de örnek verebilmektedir. Uplink‘e yüklenen Link diyebiliriz.

Downlink Nedir?

Downlink ne işe yarar derseniz, buda uplink tam tersi demektedir. Uydu’dan yer istasyonu gönderilen sinyallere downlink denir. Yani bir elektronik haberleşmede bir döngü içinde sinyaller işlenerek tekrar yer baz istasyonlarına geri gönderilmektedir. Uydu’dan baz istasyonlarına gönderilen sinyallere örnek verilebilir.

kısaca özetlersek, telefon görüşmesi yapacağımız sırada arayacağınız kişi için arama yaparken gönderilen sinyaller ilk önce uyduya gider bu giden sinyallere uplink, bu uyduya gelen sinyaller aranan kişinin telefonuna düşmesi için uydudan telefona gelen sinyallere downlink denilmektedir. iletişim için kullanılan bu sinyaller ikisi bir arada kullanılmaktadır. 

Arama Tags & Etiket;

uplink ne demek, uplink nedir, uplink ne işe yarar, uplink sinyaller, downlink nedir, downlink ne demek , downlink ne işe yarar , downlink sinyaller, 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın