Sponsorlu Bağlantılar

Unix ile Linux Arasında Fark Nedir?

932 views
Sponsorlu Bağlantılar

unix ve linux işletim sistemi arasında fark nedir? sorusuna cevap arayacak olursak basit bir taslak ile anlatmak gerekirse Linux açık kaynaklı ve özgür bir işletim sistemidir ayrıca ücretsizdir. Bazı destekler ücret karşılığı verilmektedir. Unix daha çok program geliştiricileri için düşünülmüş multiuser yani çok kullanıcılı bir işletim sistemi olarak söyleyebiliriz.

Linux ; GNU yani genel kamu lisansı ile çerçevesinde özgürce dağıtılabilen açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir işletim sistemi çekirdeğidir. ismini Linus Torvalds tarafından 1991 de Linux 0.02 etiketi ile duyurdu.

Linux işletim sistemi donatım olarak geniş bir yelpazeye sahiptir. Masaüstü bilgisayarlar , dizüstü bilgisayar , akıllı telefonlar , yeni nesil tv bile kullanılmaktadır. geniş bir kullanım alanına sahip olan bu işletim sistemi adsl modem yazılımlarında bile kullanılmaktadır.

linux logo

Unix ; bu işletim sistemleri genel olarak yazılım geliştiricilerini için düşünülmüş bir işletim sistemi adını verebiliriz. Konut yorumlayıcıları yani shell aracılığı ile kullanıcı ve bilgisayar sistemlerinin yönetiminde kullanılmaktadır.Unix genel olarak linux tabanlı bilgisayarda kullanılmaya başlanmıştır.%, $, # komutların önünde kullanılarak yönetim yapılmaktadır.

Özet : Linux aynen windows işletim sistemi gibi kullanılan bir işletim sistemidir , unix ise bir komut sistemi ile bilgisayarları yönetmek için geliştirilmiş bir sistem olduğu için komut sistemini de ayrıca bilmek gerekmektedir. Aynen dos komutunda olduğu gibi del , dır , list veya copy komutlarını kullanacağınız gibi shell penceresinde bu komutları kullanarak bilgisayarı yönetebilirsiniz.

Arama Tags & Etiket ;

linux unix farkı , linux nedir , unix nedir , linux ve unix arasında fark nedir , unix ile linux kullanım farklı , hangi işletim sistemi , unix işletim sistemi , unix işletim sistemi , aradaki farklar , ne , nedir , arasındaki özellikler nelerdir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler: , , , ,

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın