Sponsorlu Bağlantılar

SSH top komutu ne işe yarar?

275 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda SSH top command veya diğer adıyla SSH top komutu nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır konusunda WHM kullananlar için veya SSH programı kullanmak isteyenler için bu yazımızı sizler için hazırladık.

Konumuza başlamadan önce SSH nedir? Kısaca bununla ilgili bilgi vereceğiz ve SSH üzerinden top komutu hakkında yorumlama yapacağız.

SSH NEDİR?

Buna en basit örnek verecek olursak uzak masaüstü programı olarak Ammyy, Anydesk, Teamviewer, Rdp uygulamaları gibi güvenli olmayan bir ağ üzerinden SSH kullanarak uzak sunuculara bağlanmak için kullanılan programdır.

Secure Shell olarak adlandırılan bu yazılımda kullanılan program ile uzakta bulunan sunucunuz üzerinden bir tünel ile güvenli bağlantı yapılarak uzak sunucuyu komutlarla yönetebilirsiniz. Bunun için SSH en sık kullanılan komutlar yazımızı ayrıca inceleyebilirsiniz.

Bu konumuzda SSH Top komutu hakkında sizlere bilgi vereceğiz. En çok, sıklıkla kullanılan komut olan TOP komutu ne işe yarıyor hemen inceleyelim.

TOP KOMUTU SSH

Bu komutu kullanmak için SSH programı kullanabileceğiniz gibi sunucuların kontrolünü sağlamak için kullandığınız WHM arayüzü üzerinden de kullanabilirsiniz. Ben bu konuyu WHM üzerinden nasıl kullanacağını anlatacağız.

Whm arayüzüne girmek için whm.siteadi.com şeklinde yazarak sunucu hizmetlerinden aldığınız kullanıcı adı ve parolasını girerek bu arayüze girebilirsiniz.

TERMİNAL yazan kısımda sunucunun ara yüzüne giriyoruz ve dos penceresine “top” komutu yazıyoruz. Böylece top komutu sunucunun durumu hakkında bilgi vermeye çalışacaktır.

Linux tabanlı sunucularda top komutu anlık olarak sunucuların durumunu göstermektedir. Şimdi bununla ilgili olarak durum kritiği yapmaya geldi. Burada gördüğünüz bazı değerler nedir, neyi ifade eder, ne demek hemen inceleyelim.

LOAD AVAREGE;

UNIX hesaplamalarında sistemin gerçekleştirdiği ii yüküdür. Belli bir sürenin boyunca sisteme binen iş yükünü temsil eden rakamlardan ibarettir.

Benim iş yükü örnek resimde görüldüğü 0.83, 0.78, 0,62 olarak görülmektedir. Şimdi bunun neyi ifade ettiği üzerinde kısa açıklama yapalım.

Soldan sağa bu değerler 1 dakika, 5 dakika ve 15 dakika üzerinde ortalama iş yükünü göstermektedir. Bu iş yükü ne kadar düşük değerlere sahipse sistem o kadar iyi demektir. Bu değerler analiz etmek için CPU yan işlemciniz kaç çekirdekli onu bilmek gerekecektir. Basit hesaplama ile işlemciniz 1 çekirdek ise 0.50 değeri işlemci yükünüzün yarısını temsil etmektedir.

LİNUX TOP KOMUTU NEDİR

Konumuzda diğer veri analizi etmek için okuduğumuz değerler arasında TASK değerini göreceksiniz. Bu neyi ifade etmektedir.

TASK

İngilizce kelimenin Türkçe karşılığı görev olarak geçmektedir. Burada karşınıza çıkan bazı terimler göreceksiniz. Burada toplam ( total ), çalışan ( running ), bekleyen ( sleeping ), ölmüş işlem artığı ( zombie ) terimlerini göreceksiniz.

Bellekten silinmemiş işlem artıkları olarak görülmektedir. Bunların temizlenmesi gerekecektir. Bu Linux Zombie sürecinden kurtulmak için diğer başlık altında bunu anlatacağız.

CPU

Bu bölümde çeşitli görev için harcanan CPU zaman yüzdesini göstermektedir. Sistem kararlığını incelemek, hata ayıklamak için top command ile cpu yükünü bu alandan görebilirsiniz.

MEM

Burada sunucunun bellek kullanımı hakkında verilere sahip olabilirsiniz. Kullanılan alanı, boştaki alanı bu alandan görmeniz mümkündür.

SWAP

Sanal bellek ve takas dosyaları için istatistik sunmaktadır.

MYSQL

Veri tabanının cpu kullanımını, bellek kullanımını bu alandan görüntüleyebilirsiniz. İşlemciye ne kadar yük olduğunu görüntüleyebilirsiniz. Böylece işlemci cpu limitlerini zorlayıp zorlamadığını bu alan üzerinden kontrol edebilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Yukarıda konumuzda ssh top komutu ne işe yarar, hangi istatistik bilgilerini verir bununla ilgili olarak sorulara cevaplar vermeye çalıştık. Konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bize sorularınızı sorabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın