Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Medya Dolandırıcılığına Dikkat…!

1.208 views
Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde dolandırıcılık cazip meslek haline geldi’ki artık dolandırıcılar alternatif yöntemler aramaktadır. Kanunlarda caydırıcı cezaların olmaması , yapanın yanına kar kalması gibi algılar oluşturdu. Televizyon veya diğer haber kaynaklarında telefon dolandırıcılığı ile hakim , savcı , polis gibi kendilerini tanıtarak para talep etmelerin yanında birde sms dolandırıcılığı çoğaldı şimdi bununla ilgili olarak hemen açıklamaya geçelim.

sms dolandırıcılığı

sms dolandırıcılığı nedir?

Bakanlığını bile uyarıda bulunduğu sms dolandırıcılığında adınıza tanımlanmış telefonu almak için hemen arayınız gibi adınızı ve soyadınızı yazarak size gönderdikleri sms aracılığı ile dolandırıcıların eline düşmüş oluyorsunuz. Verdiğiniz kredi kartı numarası ile sizi dolandırarak mağdur duruma düşürmüş oluyor.

Sosyal Ağ – Medya Dolandırıcılığı Nedir?

Kullanmış olduğunuz Sosyal Ağ hesaplarınız , Facebook , Twitter , İnstagram ve diğer ağlardaki hesapları çalarak Size arkadaşınız gibi davranarak eskiden para , kontur talep edilirdi şimdi ise  sizin telefon numaranıza gelecek olan smslere onay vermenizi isteyen kötü niyetli kişiler çıkacaktır.

sms dolandırılıcığı

Sizden Hediye çekilişi biletleri dağıtıyorum senide düşündüm telefon numaran faturalı değil mi ? onu soruyorlar telefon numaranı verdiğinde sana gelen sms onay vererek geri yolladığında hesabınızdan para kesiliyor tabi ki buda dolandırıcıların cebine iniyor.

Gelen Sms onay verdiğinizde sizden para kesilecek ve dolandırılmış oluyorsunuz. Diğer dolandırıcılık yöntemleri kısaca şöyle açıklamak gerekirse ;

0850 ile gelen aramalarda daha önceki yıllardan sağlık sigortası yapıldığına dair iddia’da bulunuyorlar iptal etmek istiyormusunuz diye sorduklarında evet dediğinizde iptal ücreti için 300 TL gibi rakam istiyorlar .

Gelen Sms de telefon veya kol saati kazandığınız mesajları ile şu numarayı arayınız gibi talepler doğrultusunda hırsızların eline düşmüş oluyorsunuz. Bu yüzden Aman Dikkat edin.

Siz siz olun telefonunuza gelen smslere , gelen aramalara hiç itibar etmeyin , sizden banka bilgisi , kredi kartı numarası , TC Kimlik Numarası , özel bilgilerinizi isterlerse sakın vermeyin. Eğer Kredi kartı numarası verdiğinizde hemen bankanızı arayın ve çalıntı yada kayıp ihbarı vererek iptal ettiriniz.

Sms Dolandırıcılığı ihbar için “https://www.egm.gov.tr/sayfalar/ihbar.aspx” adresi üzerinden form doldurun ve şikayetinizi ediniz.

Arama Tags & Etiket;

dolandırıcılık ihbar , dolandırıcılık şikayet , sms dolandırıcılık , telefon dolandırıcılık , Facebook dolandırıcılığı , ihbar hattı , emniyet genel müdürlüğü sms ihbar , sms dolandırıcılığı kime şikayet ederim ,  emniyet online ihbar  ,SMS fraud

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın