Sponsorlu Bağlantılar

shift tuşu nedir / ne işe yarar?

750 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda klavye üzerindeki tuşlardan Shift Tuşu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız, Shift tuşu nedir? Shift tuşunun görevi, ne işe yarar bu işe yeni başlayan bilgisayar kullanıcıları tarafından merakla sorulan ve dershane, okullarda ödev konu olarak verilen sorulara cevap arayacağız.

Klavyede yerini almış ve en çok kullanılan klavye tuşlarından biridir. Bu tuşa sıklıkla başvurulan, ihtiyaç duyulan bu tuş klavye üzerinde nerede yer almaktadır.

Shift Tuşu klavyede en çok kullanılan tuşlardan biri olduğu için klavye üzerinde iki alanda yer almaktadır. Yukarıda örnek’de olduğu gibi shift tuşu’na bu alanda erişim sağlayabilirsiniz.

Shift Tuşu Görevi Nedir?

Shift tuşu yukarıya doğru hem yazı hem ok şeklinde, sadece ok işareti ile gösterilen bir buton ( tuş )’dur. Bu tuş kendi başına bir ifade etmemektedir, shift tuşu kullanımı için bir başka tuşla kullanılmaktadır. Bu tuşla birlikte diğer tuşlarda kullanılır.

Shift tuşu en önemli görevi, büyük harf yada küçük harf kullanımında ortaya çıkmaktadır. Eğer klavyede Caps Lock tuşu açıksa yani yazı yazarken BÜYÜK HARFLER kullanıyorsanız küçük harf kullanılması gereken yerde Shift Tuşu ile hangi harfi kullanırsanız küçük yazacaktır. 

Eğer klavye’de tam tersi Caps Lock kapalı normal küçük harfler ile yazı yazarken konu başlıkları yada bir başka yerde Büyük Harf yazma ihtiyacınızda Shift Tuşuna basılı kullanmanız halinde o harf büyük karakterlerde yazacaktır.

Shift Tuşu Görevi ;

Bunun dışında Shift Tuşunun görevi, klavyede çift karakter özelliği taşıtan tuşlar vardır, klavyede fazla yer kaplamaması için bazı karakterler aynı tuşlarda yer alır. Mesela klavyede yüzde % işareti 5 tuşu üzerinde yer almaktadır. Çift karakter taşıyan tuşlarda bu karakterleri kullanmak için Shift Tuşuna basarak kullanabilirsiniz Yüzde % işareti için shift+5 tuşuna basmanız gerekiyor. Klavyede tuşlar üzerinde üst karakterleri shift tuşu sayesinde kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

shift tuşu nedir / ne işe yarar? (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın