Sponsorlu Bağlantılar

Şarj cihazı çalışıp çalışmadığını anlama

95 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda telefonun şarj cihazının çalışıp çalışmadığını nasıl anlarız konusunda bu makalemizde bilgi vermeye çalışacağız.

Genel olarak akıllı telefonların çabuk bozulduğunu hepimiz biliriz. Bazı nedenlerden dolayı hemen bozulabilmektedir. Telefonun şarjının iyi yapmadığını anlamamız biraz zor olabilmektedir.

Bu nedenle bazı testler yaparak kontrol edebiliriz. Şarjın hiç şarj etmediğini anlamak için aşağıda vereceğimiz püf noktalarını kontrol ederek şarj aletinin bozuk olup olmadığını anlamaya çalışalım.

PİL SİMGESİNİ KONTROL EDİN

Her akıllı telefonun şarjını gösteren bir pil durumu, pil yüzdesi bulunmaktadır. Burada ne kadar telefonun pilinin kaldığını göstermektedir. Şarj kablosunu taktığınızda burada küçük bir fiş simgesi görünüyorsa düzgün şarj aldığını göstermektedir. En basit test budur fakat başka yöntemlerle de kontrol etmek gerekebilir.

EKRANDA ŞARJ İŞARETİ ARAYIN

Pilimiz tamamen bitti ve şarj kablosunun düzgün çalışıp çalışmadığını anlamak için şarj cihazını takınız birkaç dakika bekledikten sonra şarj işaretinin ekran görünüp görünmediğini dikkat etmeliyiz. Eğer iyi bir şarja sahipseniz takribi 5 dakika ile 10 dakika arasında telefonunuz otomatik olarak açılacaktır.

Yukarıda verdiğimiz her iki ipucu da şarjınızın iyi çalıştığını gösteren durumdur. Telefonun şarjını kontrol etmek için üçüncü parti uygulamalar ile amper ölçmek için kullanabileceğiniz uygulamaları store mağazalarından indirebilirsiniz.

Çakma şarj aletleri telefonunuz yavaş ve dalgalı bir akım ile şarj edeceği için yavaş şarj edecek ve zamanla cihazınızın pilinin arızalanmasına sebebiyet verecektir.

Bunun için Android telefonlar için “https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gombosdev.ampere&hl=tr adresi üzerinden çakma şarj aleti mi kullanıyorsunuz veya bozulmaya yüz tutmuş şarj kablosu mu kullanıyorsanız bunu test edebilirsiniz.

BİLGİSAYAR KULLANIN

Bazen kullandığınız şarj kablosu değil de şarj adaptörü de arızalı olabilmektedir. Bunun için farklı bir şarj adaptörü deneyin veya bilgisayara USB yerine takarak da şarjınızı kontrol edebilirsiniz.

Bilgisayarınız elektrik soketi kadar çabuk şarj etmez ama yine de kabloda sorun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Soketinizde sıkıntı varsa bilgisayarın usb bağlantısından şarj alıyorsa sorun şarj adaptöründedir yenisiyle değiştirebilirsiniz.

FİZİKSEL ARIZALAR

Yukarıda tamamen kablo ve şarj adaptörünün bozuk olup olmadığını kontrol için test ettik. Bu arızalar bazen de fiziksel arızalardan dolayı şarj etme sorunu yaşayabilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Kopuk, kırılmış kablo deforme olmuş bir kablo yavaş şarj edecektir. Buna çakma şarj kablosu ve lisanssız adaptörler de dahil bu nedenle hasarlı şarj aletini, şarj kablosunu hemen değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Yukarıda anlattığımız konumuzda şarj kablosunun düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek amaçlı olarak neler yapabiliriz. Konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla alakalı tavsiyeleriniz için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesi üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın