Sponsorlu Bağlantılar

Resim formatları nelerdir?

1.220 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda resim dosyalarının uzantılarını temsil eden formatlar hangileridir, hangi dosyalar resim formatıdır bununla ilgili bu konumuzda siz takipçilerimize bilgi aktaracağız.

Bildiğimiz gibi bilgisayar dosyaları, resim dosyaları, müzik dosyaları, video dosyaları, ses dosyaları ve diğer programlara ait dosya uzantıları farklı farklıdır. Biz bu konumuzda resim dosya uzantıları, resim dosya formatları nelerdir bunlar üzerinde durarak anlatacağız.

RESİM DOSYASI UZANTILARI

BMP: Temel resim dosya uzantılarından biridir. Microsoft resim dosyasıdır ve hiçbir sıkıştırma işlemi yapmadan resim özelliğini bulunduran dosya uzantısıdır.

BMP dosyası sıkıştırma yapılmadığında PNG ve JPEG dosyaları nazaran fazla yer kaplamaktadır. Bilgisayarda Paint ile açabilirsiniz.

GIF (graphics interchange format ); 8 bit 256 renge kadar destek vermektedir. Grafik değiştirme biçimi olarak kullanılan dosyasıdır. Hareketli resim olarak da bildiğimiz gif resimler internette yaygın olarak JPEG ile birlikte kullanılmaktadır.

EPS (Encapsulated PostScript ); Vektör, Çizim, Metin dosyasıdır. Bu dosya türü genelde matbaacılar tarafından kullanılmaktadır.

RAW: İşlenmemiş ham resim, ses dosya türleridir. Fotoğraf makinasının sensöründen mümkün olan en az işlenmiş dosya türüdür.

JPEG (The Joint Photographic Experts Group ); Resim dosyaları uzantılarında internette yaygın olarak kullanılan dosya uzantısından biridir. JPEG, JPG Gerçek renk değerlerini içeren sıkıştırılmış resim dosya uzantılarıdır. Zip dosyalarının sıkıştırılması gibi bir destekleme ile 24 bit kadar destek veren bu dosya türüdür.

PSD: Adobe Photoshop grafik dosya uzantısıdır. Photoshop ile düzenlemiş bir dosya olan ve içerisinde katmanlar, çeşitli renk tonları, maskeler bulunan resim dosyasıdır.

PNG (Portable Network Graphics ); Zamanla yerine yavaş yavaş gif resimlere bırakan bu dosya türü daha gelişmiş bir yapıya sahiptir. Bu görseller gerçek renkleriyle kayıt edilmektedir.

TIFF (Tagged Image File Format): Grafik ve fotoğraflar dosyalar için kullanılan bir dosya türüdür. Yüksek kaliteli ve Alpha kanalı içeren resim türleridir.

TARGA ( TGA, VDA, ICB, VST ); Bu dosyalarda resim uzantılarıdır.

LARGE DOCUMENT FORMAT ( PSB );

PHOTOSHOP ( PSB )

IFF FORMAT ( IFF, TDI )

Bu konumuzda resim dosyasının uzantıları nelerdir, en çok kullanılan grafik dosyaları uzantıları konusunda siz takipçilere bilgi vermeye çalıştık. Bu konumuzla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından tarafımıza yazabilir veya diğer tüm konularda sorunlarınız için bilgisayarcıya soru sor sayfamızı kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın